Tjen din månedsløn med piraternes betalingstjeneste

Mikrobetalingstjensten Flattr viser sit potentiale.

Artikel top billede

Foto fra Fotopedia af Joi Ito.

Tyske Tim Pritlove tager hverken betaling for sit arbejde eller lægger reklamer på sine hjemmesider. Alligevel har tyskeren en stabil indtægt på nettet.

Faktisk tjener han i øjeblikket 18.500 kroner om måned efter skat.

Den produktive podcaster bruger den svenske betalingstjeneste Flattr og er et af de første eksempler på, at tjenesten kan blive en relevant betalingsform på nettet.

Flattr blev sat i søen af Pirate Bay-stifter Peter Sunde i 2010. Et ambitiøst projekt med den grundtanke, at skabere - uden fordyrende mellemled - bliver betalt for deres arbejder uanset om det er musik, programmering, film, grafisk arbejde og så videre.

Flattr er en sammentrækning af ordene flatter (smiger) og flatrate.

Tjenesten fungerer ved, at brugerne betaler et fast beløb til Flattr om måneden. Når de møder indhold på nettet, der er tilmeldt Flattr, kan de flattr det, og deres månedlig indbetaling bliver så fordelt mellem alle de personer, som de i løbet af måneden har tildelt et klik med musen. Har de indbetalt 30 kroner om måneden og kun fundet en hjemmeside i løbet af måneden, der var et museklik værdig, får den hjemmeside alle 30 kroner. Har brugeren klikket på 30 forskellige sider, får de respektive sider 1 krone hver.

Indtægten var hjemme på et år

Den opbygning kan betyde en meget uregelmæssig indtægt, for dem der modtager pengene, men i Tim Pritloves tilfælde har det betydet en indtægt, der kan matche en ikke helt ringe fast månedsløn, så han nu kan koncentrere sig om sine podcasts.

Efter et år nåede han en månedsløn efter skat på 14.000 kroner. Nu er han oppe på 18.500 kroner efter skat.

"Jeg synes ikke, at man skal være bange for at prøve Flattr. Der kan sikkert være nogle måneder, hvor man kun får nogle få euro ind på kontoen. En typisk Flattr-bruger giver langt mindre end, hvad man typisk kan forvente at få i en direkte donation. Men Flattrs kraft ligger masserne. Det er, hvad crowdfunding handler om," skriver Tim Pritlove på sin blog.

"I de sidste tre år har jeg været i stand til at fokusere 100 procent på at lave mine tre ugentlige podcasts. Det havde ikke været muligt uden Flattr."

Læs hele hans beretning om sine to år med Flattr (Engelsk Google Translate-oversættelse).

Flattr er pt. især stor i hjemlandet Sverige, og desuden i Tjekkiet og Tyskland.

Der har været flere forsøg på at lave mikrobetalinger. Via Paypal kan man give valgfrie donationer til blogs og hjemmesider.  Flere medier har eksperimenteret med at kræve mikrobeløb for artikler. Danske Micropayment, der blev stiftet af tele-millionær Frank Rasmussen, er i dag lukket.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S