Tjener 56.000 kroner om dagen på Mac-malware

Symantec mener at Flashback-skaberne har tjent millioner på trojaneren.

Artikel top billede

I den seneste måned har Mac-platformen været udsat for det, der beskrives som det største malware-angreb mod Apple-computere nogensinde. Flashback-trojaneren udnyttede et sikkerhedshul i Java, som allerede blev patchet af Oracle i slutningen af februar. Men Apple ventede indtil april med at lukke hullet, og i de seks uger der gik, spredte Flashback sig til mere end 600.000 Mac-computere.

Det ser ud til at Flashback har været en meget god forretning for bagmændene. Symantec har analyseret trojaneren og beregnet at den har indbragt op til 10.000 dollar eller 56.000 kroner om dagen på sit højdepunkt. Det skriver New York Times.

Pengene er hentet gennem det, der betegnes som "click fraud". Flashback installerer en komponent i Safari, Firefox og Chrome browseren, som videreleder brugeren når man søger på Google.

Symantec har testet det med en søgning efter "Toys" på en inficeret maskine, som sender brugeren videre til et websted, hvor bagmændene får 0,8 cent for hvert klik.

Det lyder måske ikke af meget - men det kan hurtigt blive til mange penge, når der er mere end en halv million inficerede computere.

Antallet af inficeringer er dog faldet markant, efter at Apple frigav en sikkerhedsopdatering og et værktøj, der renser computerne.

Der er dog allerede fundet en ny variant af Flashback, som kommunikerer med de samme kommando-servere.

Ifølge det russiske sikkerhedsfirma Dr Web er Flashback-angrebene i to ud af tre tilfælde gået ud over Macs med OS X 10.6 - bedre kendt som SnowLeopard. Denne version leveres med Java, i modsætning til OS X 10.7 - Lion, der ikke er født med Java.

En anden ny trojaner, Maljava, angriber både Windows og Mac computere gennem det samme Java-sikkerhedshul.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS