Tjener 56.000 kroner om dagen på Mac-malware

Symantec mener at Flashback-skaberne har tjent millioner på trojaneren.

Artikel top billede

I den seneste måned har Mac-platformen været udsat for det, der beskrives som det største malware-angreb mod Apple-computere nogensinde. Flashback-trojaneren udnyttede et sikkerhedshul i Java, som allerede blev patchet af Oracle i slutningen af februar. Men Apple ventede indtil april med at lukke hullet, og i de seks uger der gik, spredte Flashback sig til mere end 600.000 Mac-computere.

Det ser ud til at Flashback har været en meget god forretning for bagmændene. Symantec har analyseret trojaneren og beregnet at den har indbragt op til 10.000 dollar eller 56.000 kroner om dagen på sit højdepunkt. Det skriver New York Times.

Pengene er hentet gennem det, der betegnes som "click fraud". Flashback installerer en komponent i Safari, Firefox og Chrome browseren, som videreleder brugeren når man søger på Google.

Symantec har testet det med en søgning efter "Toys" på en inficeret maskine, som sender brugeren videre til et websted, hvor bagmændene får 0,8 cent for hvert klik.

Det lyder måske ikke af meget - men det kan hurtigt blive til mange penge, når der er mere end en halv million inficerede computere.

Antallet af inficeringer er dog faldet markant, efter at Apple frigav en sikkerhedsopdatering og et værktøj, der renser computerne.

Der er dog allerede fundet en ny variant af Flashback, som kommunikerer med de samme kommando-servere.

Ifølge det russiske sikkerhedsfirma Dr Web er Flashback-angrebene i to ud af tre tilfælde gået ud over Macs med OS X 10.6 - bedre kendt som SnowLeopard. Denne version leveres med Java, i modsætning til OS X 10.7 - Lion, der ikke er født med Java.

En anden ny trojaner, Maljava, angriber både Windows og Mac computere gennem det samme Java-sikkerhedshul.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse