Tjener 56.000 kroner om dagen på Mac-malware

Symantec mener at Flashback-skaberne har tjent millioner på trojaneren.

Artikel top billede

I den seneste måned har Mac-platformen været udsat for det, der beskrives som det største malware-angreb mod Apple-computere nogensinde. Flashback-trojaneren udnyttede et sikkerhedshul i Java, som allerede blev patchet af Oracle i slutningen af februar. Men Apple ventede indtil april med at lukke hullet, og i de seks uger der gik, spredte Flashback sig til mere end 600.000 Mac-computere.

Det ser ud til at Flashback har været en meget god forretning for bagmændene. Symantec har analyseret trojaneren og beregnet at den har indbragt op til 10.000 dollar eller 56.000 kroner om dagen på sit højdepunkt. Det skriver New York Times.

Pengene er hentet gennem det, der betegnes som "click fraud". Flashback installerer en komponent i Safari, Firefox og Chrome browseren, som videreleder brugeren når man søger på Google.

Symantec har testet det med en søgning efter "Toys" på en inficeret maskine, som sender brugeren videre til et websted, hvor bagmændene får 0,8 cent for hvert klik.

Det lyder måske ikke af meget - men det kan hurtigt blive til mange penge, når der er mere end en halv million inficerede computere.

Antallet af inficeringer er dog faldet markant, efter at Apple frigav en sikkerhedsopdatering og et værktøj, der renser computerne.

Der er dog allerede fundet en ny variant af Flashback, som kommunikerer med de samme kommando-servere.

Ifølge det russiske sikkerhedsfirma Dr Web er Flashback-angrebene i to ud af tre tilfælde gået ud over Macs med OS X 10.6 - bedre kendt som SnowLeopard. Denne version leveres med Java, i modsætning til OS X 10.7 - Lion, der ikke er født med Java.

En anden ny trojaner, Maljava, angriber både Windows og Mac computere gennem det samme Java-sikkerhedshul.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S