Tjener 56.000 kroner om dagen på Mac-malware

Symantec mener at Flashback-skaberne har tjent millioner på trojaneren.

Artikel top billede

I den seneste måned har Mac-platformen været udsat for det, der beskrives som det største malware-angreb mod Apple-computere nogensinde. Flashback-trojaneren udnyttede et sikkerhedshul i Java, som allerede blev patchet af Oracle i slutningen af februar. Men Apple ventede indtil april med at lukke hullet, og i de seks uger der gik, spredte Flashback sig til mere end 600.000 Mac-computere.

Det ser ud til at Flashback har været en meget god forretning for bagmændene. Symantec har analyseret trojaneren og beregnet at den har indbragt op til 10.000 dollar eller 56.000 kroner om dagen på sit højdepunkt. Det skriver New York Times.

Pengene er hentet gennem det, der betegnes som "click fraud". Flashback installerer en komponent i Safari, Firefox og Chrome browseren, som videreleder brugeren når man søger på Google.

Symantec har testet det med en søgning efter "Toys" på en inficeret maskine, som sender brugeren videre til et websted, hvor bagmændene får 0,8 cent for hvert klik.

Det lyder måske ikke af meget - men det kan hurtigt blive til mange penge, når der er mere end en halv million inficerede computere.

Antallet af inficeringer er dog faldet markant, efter at Apple frigav en sikkerhedsopdatering og et værktøj, der renser computerne.

Der er dog allerede fundet en ny variant af Flashback, som kommunikerer med de samme kommando-servere.

Ifølge det russiske sikkerhedsfirma Dr Web er Flashback-angrebene i to ud af tre tilfælde gået ud over Macs med OS X 10.6 - bedre kendt som SnowLeopard. Denne version leveres med Java, i modsætning til OS X 10.7 - Lion, der ikke er født med Java.

En anden ny trojaner, Maljava, angriber både Windows og Mac computere gennem det samme Java-sikkerhedshul.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S