Europæisk GPS-konkurrent rykker tættere på

Til september starter de næste to Galileo-testsatellitter. Men det europæiske GPS-alternativ er først klar i 2014.

Artikel top billede

Efter mange års forsinkelser og budget-overskridelser blev de første to operationelle satellitter til Galileo-systemet sendt op i oktober sidste år. Nu fortæller EU-Kommissionen i en meddelelse, at de næste to satellitter skal sendes op den 28. september i år. Denne konstellation med fire satellitter skal så bruges til at teste teknologien til satellit-navigation.

Frem til 2014 skal yderligere 16 satellitter sendes i kredsløb i 23.600 kilometers højde. Alle opsendelserne sker fra Fransk Guiana.

De samlede omkostninger for Galileo-projektet i løbet af en 20-årig periode anslås til 20 milliarder euro eller omkring 150 mia. kroner.

Det er meningen at projektet skal finansiere sig selv, men eksperter regner kun med indtægter på omkring 100 millioner euro om året - det er en tiendedel af det beløb, der er nødvendigt for at holde Galileo i luften.

Det ventes at Galileo vil være klar til brug i 2014. Dermed er systemet forsinket med seks år i forhold til den oprindelige tidsplan. Først på et senere tidspunkt vil alle 30 satellitter være på plads.

Galileo er ikke det eneste forsøg på at skabe et globalt netværk til positionsbestemmelse som konkurrent til GPS, der stadig kontrolles af det amerikanske militær. Kineserne udvikler deres eget system og bruger til dels de samme frekvenser som Galileo.
 
Samtidig udvikles der nye teknologier, som skal forbedre nøjagtigheden af det eksisterende GPS-system.

EU-Kommissionen opfordrer nu europæiske virksomheder til at udvikle produkter baseret på Galileo-teknologien, så de er klar til den officielle lancering i 2014.

Det anslås at markedet for satellit-navigation har en anslået årlig værdi på næsten 1.000 mia. kr. og det ventes at blive fordoblet frem mod 2020.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job