IDC: Fyringer kan blive næste skridt for Comm/2 og 2ig

Effektiviseringer er nødvendige, hvis fusionen skal give mening, mener analytiker Anders Elbak, IDC.

Artikel top billede

Det vil ikke overraske IDCs Anders Elbak, hvis fusionen af Comm/2 og 2ig bliver fulgt op af effektiviseringer og fyringer.

De to nyfusionerede forhandlere Comm/2 og 2ig har så mange ting til fælles, at en af de første opgaver for de tre direktører bliver at få styr på omkostningerne og at effektivisere de interne arbejdsgange, hvis de vel at mærke fortsat vil levere lige så pæne resultater, som de i dag gør hver for sig.

IDC-analytiker Anders Elbak peger på, at både Comm/2 og 2ig i dag har en forretningsprofil med et bredt sortiment af standardhardware med vægt på volumensalg til en bred målgruppe. Skal det fortsætte, kræver det, at selskabet formår at effektivisere administration og interne arbejdsgange.

"De to forhandlere ligner på mange måder hinanden. Man må derfor forvente en effektivisering, ellers vil det være svært at se rationalet i fusionen. Nogle medarbejdere vil gå, andre vil føle sig forbigået, og nogle vil blive fyret. Større volumen kræver en effektiv organisation, og selv om det ikke er meldt aktivt ud, tror jeg, det er det, der er på tegnebrættet," lyder vurderingen fra Anders Elbak.

Kunder søger alternativer

Fusionen er ifølge Anders Elbak også udtryk for, at der blandt kunderne er et behov for alternativer til volumen-forhandlere som Atea og Dustin eller indkøb direkte hos producenterne.

"Det er trods alt ikke specialløsninger og cloud det hele. Der er stadig brug for at købe jern, og derfor er der mange, der gerne vil have alternativer," siger Anders Elbak.

Han peger samtidig på, at Comm/2 og 2ig fremover vil stå stærkere, når der skal forhandles priser og kreditter hos producenter og distributører.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Comm/2 eller 2ig.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job