IDC: Fyringer kan blive næste skridt for Comm/2 og 2ig

Effektiviseringer er nødvendige, hvis fusionen skal give mening, mener analytiker Anders Elbak, IDC.

Artikel top billede

Det vil ikke overraske IDCs Anders Elbak, hvis fusionen af Comm/2 og 2ig bliver fulgt op af effektiviseringer og fyringer.

De to nyfusionerede forhandlere Comm/2 og 2ig har så mange ting til fælles, at en af de første opgaver for de tre direktører bliver at få styr på omkostningerne og at effektivisere de interne arbejdsgange, hvis de vel at mærke fortsat vil levere lige så pæne resultater, som de i dag gør hver for sig.

IDC-analytiker Anders Elbak peger på, at både Comm/2 og 2ig i dag har en forretningsprofil med et bredt sortiment af standardhardware med vægt på volumensalg til en bred målgruppe. Skal det fortsætte, kræver det, at selskabet formår at effektivisere administration og interne arbejdsgange.

"De to forhandlere ligner på mange måder hinanden. Man må derfor forvente en effektivisering, ellers vil det være svært at se rationalet i fusionen. Nogle medarbejdere vil gå, andre vil føle sig forbigået, og nogle vil blive fyret. Større volumen kræver en effektiv organisation, og selv om det ikke er meldt aktivt ud, tror jeg, det er det, der er på tegnebrættet," lyder vurderingen fra Anders Elbak.

Kunder søger alternativer

Fusionen er ifølge Anders Elbak også udtryk for, at der blandt kunderne er et behov for alternativer til volumen-forhandlere som Atea og Dustin eller indkøb direkte hos producenterne.

"Det er trods alt ikke specialløsninger og cloud det hele. Der er stadig brug for at købe jern, og derfor er der mange, der gerne vil have alternativer," siger Anders Elbak.

Han peger samtidig på, at Comm/2 og 2ig fremover vil stå stærkere, når der skal forhandles priser og kreditter hos producenter og distributører.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Comm/2 eller 2ig.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job