Forskere finder huller i skyen

En ny forsker-rapport peger på alvorlige sikkerheds-problemer med Dropbox og andre cloud-lagertjenester.

Artikel top billede

Tyske forskere fra Fraunhofer-instituttet for sikker informations-teknologi har undersøgt Dropbox, Cloudme, Mozy, Ubuntu One og tre andre cloud-baserede lagertjenester. Deres nye rapport, "On The Security of Cloud Storage Services", viser at sikkerheden i de fleste tilfælde er mangelfuld.

Ingen af de testede lagertjenester opfylder alle krav til sikkerheden, og mange bruger ikke den nødvendige kryptering til at beskytte brugerens data. Der er både tekniske problemer og mangler i brugerfladen, som kan føre til, at fortrolige data lander i søgemaskiner.

Cloudme, Dropbox og Wuala har allerede problemer med registreringen af nye brugere, hvor man ikke kontrollerer, om den indtastede e-mail adresse faktisk er korrekt. Så det er uden videre muligt at åbne en konto i en anden persons navn, uploade ulovligt materiale og så melde dem til politiet.

Hos Cloudme bliver dataoverførslen overhovedet ikke krypteret, mens Crashplan, Teamdrive og Wuala bruger deres egne, ukendte protokoller. Dropbox har ingen kryptering på klient-siden, så udbyderen har fuld adgang til alle data, og Mozy sender filnavne i ukrypteret form.

Hvis man deler sine data med brugere, der ikke selv er tilmeldt tjenesten, får man typisk en meget lang og tilfældig url-adresse. Men forskerne har fundet flere fejl i denne proces, der kan føre til at data bliver delt med uvedkommende.

Forskerne anbefaler at man selv bør kryptere sine data med programmer som Truecrypt, EncFS og GnuPrivacyGuard, inden de bliver uploadet til skyen.

Rapporten henviser også til juridiske problemer, hvis man vælger at lagre sine data hos en udbyder med hovedsæde i USA. Her kan man risikere, at myndighederne kan kræve at få data udleveret under den såkaldte Patriot Act. Det rammer dog også europæiske cloud-udbydere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension