Forskere finder huller i skyen

En ny forsker-rapport peger på alvorlige sikkerheds-problemer med Dropbox og andre cloud-lagertjenester.

Artikel top billede

Tyske forskere fra Fraunhofer-instituttet for sikker informations-teknologi har undersøgt Dropbox, Cloudme, Mozy, Ubuntu One og tre andre cloud-baserede lagertjenester. Deres nye rapport, "On The Security of Cloud Storage Services", viser at sikkerheden i de fleste tilfælde er mangelfuld.

Ingen af de testede lagertjenester opfylder alle krav til sikkerheden, og mange bruger ikke den nødvendige kryptering til at beskytte brugerens data. Der er både tekniske problemer og mangler i brugerfladen, som kan føre til, at fortrolige data lander i søgemaskiner.

Cloudme, Dropbox og Wuala har allerede problemer med registreringen af nye brugere, hvor man ikke kontrollerer, om den indtastede e-mail adresse faktisk er korrekt. Så det er uden videre muligt at åbne en konto i en anden persons navn, uploade ulovligt materiale og så melde dem til politiet.

Hos Cloudme bliver dataoverførslen overhovedet ikke krypteret, mens Crashplan, Teamdrive og Wuala bruger deres egne, ukendte protokoller. Dropbox har ingen kryptering på klient-siden, så udbyderen har fuld adgang til alle data, og Mozy sender filnavne i ukrypteret form.

Hvis man deler sine data med brugere, der ikke selv er tilmeldt tjenesten, får man typisk en meget lang og tilfældig url-adresse. Men forskerne har fundet flere fejl i denne proces, der kan føre til at data bliver delt med uvedkommende.

Forskerne anbefaler at man selv bør kryptere sine data med programmer som Truecrypt, EncFS og GnuPrivacyGuard, inden de bliver uploadet til skyen.

Rapporten henviser også til juridiske problemer, hvis man vælger at lagre sine data hos en udbyder med hovedsæde i USA. Her kan man risikere, at myndighederne kan kræve at få data udleveret under den såkaldte Patriot Act. Det rammer dog også europæiske cloud-udbydere.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker til PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S