Forskere finder huller i skyen

En ny forsker-rapport peger på alvorlige sikkerheds-problemer med Dropbox og andre cloud-lagertjenester.

Artikel top billede

Tyske forskere fra Fraunhofer-instituttet for sikker informations-teknologi har undersøgt Dropbox, Cloudme, Mozy, Ubuntu One og tre andre cloud-baserede lagertjenester. Deres nye rapport, "On The Security of Cloud Storage Services", viser at sikkerheden i de fleste tilfælde er mangelfuld.

Ingen af de testede lagertjenester opfylder alle krav til sikkerheden, og mange bruger ikke den nødvendige kryptering til at beskytte brugerens data. Der er både tekniske problemer og mangler i brugerfladen, som kan føre til, at fortrolige data lander i søgemaskiner.

Cloudme, Dropbox og Wuala har allerede problemer med registreringen af nye brugere, hvor man ikke kontrollerer, om den indtastede e-mail adresse faktisk er korrekt. Så det er uden videre muligt at åbne en konto i en anden persons navn, uploade ulovligt materiale og så melde dem til politiet.

Hos Cloudme bliver dataoverførslen overhovedet ikke krypteret, mens Crashplan, Teamdrive og Wuala bruger deres egne, ukendte protokoller. Dropbox har ingen kryptering på klient-siden, så udbyderen har fuld adgang til alle data, og Mozy sender filnavne i ukrypteret form.

Hvis man deler sine data med brugere, der ikke selv er tilmeldt tjenesten, får man typisk en meget lang og tilfældig url-adresse. Men forskerne har fundet flere fejl i denne proces, der kan føre til at data bliver delt med uvedkommende.

Forskerne anbefaler at man selv bør kryptere sine data med programmer som Truecrypt, EncFS og GnuPrivacyGuard, inden de bliver uploadet til skyen.

Rapporten henviser også til juridiske problemer, hvis man vælger at lagre sine data hos en udbyder med hovedsæde i USA. Her kan man risikere, at myndighederne kan kræve at få data udleveret under den såkaldte Patriot Act. Det rammer dog også europæiske cloud-udbydere.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job