Bionisk øje omdanner lys til energi

En lille chip i øjet og du kan få dit syn tilbage. Det bliver måske snart til realitet.

Artikel top billede

Forskere fra Stanford University har udviklet et chip-implantat til øjet, som skal hjælpe især ældre mennesker med at få deres normale syn tilbage. Det skriver BBC. Der findes allerede retina-implantater, men de bruger et batteri der sættes fast bag øret og forbindes med en ledning. Det nye "bioniske øje" indeholder en fotovoltaisk celle, der omdanner lys til elektricitet. Dermed er det ikke længere nødvendigt med et batteri.

I en artikel i tidsskriftet Nature Photonics beskriver forskerne, hvordan opfindelsen bruger en kombination af en særlig brille med indbygget videokamera, en mobil computer og et chip-implantat i øjet.

Videosignalet fra kameraet sendes til computeren, hvor det behandles og sendes tilbage til brillen, som projicerer billedet ind i øjet med et infrarødt signal. Her sørger chippen for, at det bliver omdannet til et elektrisk signal og ledt videre til nerverne. Det naturlige lys er for svagt til at levere energi til implantatet. Men det infrarøde signal leverer både energi og billeddata.

Indtil videre har man kun testet teknologien med mus og der kan gå nogle år, inden man er klar til at implantere det bioniske øje i mennesker. Hidtil er det lykkes at opnå en opløsning på 178 pixel per kvadrat-millimeter, skriver Technology Review.

Der arbejdes også på kontaktlinser, som projicerer billedet fra computeren direkte ind i øjet. Her er problemet også, hvordan kontaktlinsen skal forsynes med energi. Men i modsætning til implantatet kræver det, at personen har et normalt syn.

Et schweizisk firma kaldet Sensomed sælger allerede en intelligent kontaktlinse med indbygget computerteknologi, som måler trykket i øjet for at hjælpe personer med grøn stær (glaukom).

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,