Bionisk øje omdanner lys til energi

En lille chip i øjet og du kan få dit syn tilbage. Det bliver måske snart til realitet.

Artikel top billede

Forskere fra Stanford University har udviklet et chip-implantat til øjet, som skal hjælpe især ældre mennesker med at få deres normale syn tilbage. Det skriver BBC. Der findes allerede retina-implantater, men de bruger et batteri der sættes fast bag øret og forbindes med en ledning. Det nye "bioniske øje" indeholder en fotovoltaisk celle, der omdanner lys til elektricitet. Dermed er det ikke længere nødvendigt med et batteri.

I en artikel i tidsskriftet Nature Photonics beskriver forskerne, hvordan opfindelsen bruger en kombination af en særlig brille med indbygget videokamera, en mobil computer og et chip-implantat i øjet.

Videosignalet fra kameraet sendes til computeren, hvor det behandles og sendes tilbage til brillen, som projicerer billedet ind i øjet med et infrarødt signal. Her sørger chippen for, at det bliver omdannet til et elektrisk signal og ledt videre til nerverne. Det naturlige lys er for svagt til at levere energi til implantatet. Men det infrarøde signal leverer både energi og billeddata.

Indtil videre har man kun testet teknologien med mus og der kan gå nogle år, inden man er klar til at implantere det bioniske øje i mennesker. Hidtil er det lykkes at opnå en opløsning på 178 pixel per kvadrat-millimeter, skriver Technology Review.

Der arbejdes også på kontaktlinser, som projicerer billedet fra computeren direkte ind i øjet. Her er problemet også, hvordan kontaktlinsen skal forsynes med energi. Men i modsætning til implantatet kræver det, at personen har et normalt syn.

Et schweizisk firma kaldet Sensomed sælger allerede en intelligent kontaktlinse med indbygget computerteknologi, som måler trykket i øjet for at hjælpe personer med grøn stær (glaukom).

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics