ComOFF: Facebooks børsnotering kan gøre dig sanseløst beruset

Er du ved at få kvalme af den massive presseomtale af Facebooks børsnotering? Sådan laver du mediehysteriet om til et drikkespil.

Artikel top billede

I dag eksploderede alle verdens medier i omtale af milliardvurderingen af Facebook, der nu kan handles på børsen. 

Hvis du allerede er ved at få kvalme af mediehysteriet, om den hættetrøjeklædte nørd, der er blevet milliardær, så er der en god måde at skylle den dårlige smag ned på og komme i bedre humør.

The Huffington Post har været hurtig på aftrækkeren og lavet "Facebook-børsnoterings-drikkespillet", der kan bringe dig i festligt humør, hvis al snakken om Facebook har sendt dig ned i kulkælderen. 

I korte træk kan du veksle mediernes mange floskler til en lille én til halsen. Hvis du i dag hører en journalist bruge ordene: "hættetrøje", "milliardær" eller "kollegieværelse", så skal du straks tage en lille skarp.

Hvis du hører den forventelige anekdote om, at Facebook præcis som MySpace risikerer at ende sine dage i glemslen, skal du bunde den drink du sidder med i hånden.

Og hvis kommentatorer og journalister begynder at kalde det for "årtusindets børsnotering", ja så skal du tage livet af tre drinks i et hug. 

Se resten af reglerne hos The Huffington Post.

ComOFF-redaktionen vil gerne tilføje: ..."hættetrøje". SKÅL!

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice