ComOFF: Facebooks børsnotering kan gøre dig sanseløst beruset

Er du ved at få kvalme af den massive presseomtale af Facebooks børsnotering? Sådan laver du mediehysteriet om til et drikkespil.

Artikel top billede

I dag eksploderede alle verdens medier i omtale af milliardvurderingen af Facebook, der nu kan handles på børsen. 

Hvis du allerede er ved at få kvalme af mediehysteriet, om den hættetrøjeklædte nørd, der er blevet milliardær, så er der en god måde at skylle den dårlige smag ned på og komme i bedre humør.

The Huffington Post har været hurtig på aftrækkeren og lavet "Facebook-børsnoterings-drikkespillet", der kan bringe dig i festligt humør, hvis al snakken om Facebook har sendt dig ned i kulkælderen. 

I korte træk kan du veksle mediernes mange floskler til en lille én til halsen. Hvis du i dag hører en journalist bruge ordene: "hættetrøje", "milliardær" eller "kollegieværelse", så skal du straks tage en lille skarp.

Hvis du hører den forventelige anekdote om, at Facebook præcis som MySpace risikerer at ende sine dage i glemslen, skal du bunde den drink du sidder med i hånden.

Og hvis kommentatorer og journalister begynder at kalde det for "årtusindets børsnotering", ja så skal du tage livet af tre drinks i et hug. 

Se resten af reglerne hos The Huffington Post.

ComOFF-redaktionen vil gerne tilføje: ..."hættetrøje". SKÅL!

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job