ComOFF: Facebooks børsnotering kan gøre dig sanseløst beruset

Er du ved at få kvalme af den massive presseomtale af Facebooks børsnotering? Sådan laver du mediehysteriet om til et drikkespil.

Artikel top billede

I dag eksploderede alle verdens medier i omtale af milliardvurderingen af Facebook, der nu kan handles på børsen. 

Hvis du allerede er ved at få kvalme af mediehysteriet, om den hættetrøjeklædte nørd, der er blevet milliardær, så er der en god måde at skylle den dårlige smag ned på og komme i bedre humør.

The Huffington Post har været hurtig på aftrækkeren og lavet "Facebook-børsnoterings-drikkespillet", der kan bringe dig i festligt humør, hvis al snakken om Facebook har sendt dig ned i kulkælderen. 

I korte træk kan du veksle mediernes mange floskler til en lille én til halsen. Hvis du i dag hører en journalist bruge ordene: "hættetrøje", "milliardær" eller "kollegieværelse", så skal du straks tage en lille skarp.

Hvis du hører den forventelige anekdote om, at Facebook præcis som MySpace risikerer at ende sine dage i glemslen, skal du bunde den drink du sidder med i hånden.

Og hvis kommentatorer og journalister begynder at kalde det for "årtusindets børsnotering", ja så skal du tage livet af tre drinks i et hug. 

Se resten af reglerne hos The Huffington Post.

ComOFF-redaktionen vil gerne tilføje: ..."hættetrøje". SKÅL!

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS