ComOFF: Facebooks børsnotering kan gøre dig sanseløst beruset

Er du ved at få kvalme af den massive presseomtale af Facebooks børsnotering? Sådan laver du mediehysteriet om til et drikkespil.

Artikel top billede

I dag eksploderede alle verdens medier i omtale af milliardvurderingen af Facebook, der nu kan handles på børsen. 

Hvis du allerede er ved at få kvalme af mediehysteriet, om den hættetrøjeklædte nørd, der er blevet milliardær, så er der en god måde at skylle den dårlige smag ned på og komme i bedre humør.

The Huffington Post har været hurtig på aftrækkeren og lavet "Facebook-børsnoterings-drikkespillet", der kan bringe dig i festligt humør, hvis al snakken om Facebook har sendt dig ned i kulkælderen. 

I korte træk kan du veksle mediernes mange floskler til en lille én til halsen. Hvis du i dag hører en journalist bruge ordene: "hættetrøje", "milliardær" eller "kollegieværelse", så skal du straks tage en lille skarp.

Hvis du hører den forventelige anekdote om, at Facebook præcis som MySpace risikerer at ende sine dage i glemslen, skal du bunde den drink du sidder med i hånden.

Og hvis kommentatorer og journalister begynder at kalde det for "årtusindets børsnotering", ja så skal du tage livet af tre drinks i et hug. 

Se resten af reglerne hos The Huffington Post.

ComOFF-redaktionen vil gerne tilføje: ..."hættetrøje". SKÅL!

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job