Artikel top billede

To danske iværksættere fletter fingre

Håndsrækning fra dansk iværksætter til opkomling.

Lige nu kæmper mange danske it-firmaer for at få ørenlyd og fodfæste uden for landets grænser. Blandt andet Panorama9 som ComON har omtalt i en række artikler.

Nu får Panorama9 en lille hjælpende hånd fra en anden dansk iværksættervirksomhed, Zendesk.

De to firmaer offentliggør i dag et samarbejde, så Zendesks roste kundeservice-håndterings-software kan integreres i Panorama9.

Panorama9 sælger en cloud-baseret management-platform til overvågning og vedligeholdelse af et firmas interne hardware og sikkerhed.

Amerikanerne efterspørger det

Integrationen kan give Panorama9 et ønsket rygstød og få flere især store kunder i tale.

"Der er rigtigt mange amerikanske virksomheder, der efterspørger asset-management og hjælp til change-management, hvor vi sammen med Zendesk nu kan tilbyde en heltstøbt løsning," forklarer direktør Allan Thorvaldsen til ComON.
"Særligt de større kunder i Europa efterspørger integration til helpdesk, især cloud-baseret helpdeks. Zendesk er den førende spiller på markedet, derfor giver integrationen god mening."

Intergrationen mellem de to firmaer betyder, at problemer og opgaver, som opdages i Panorama9, hurtigt kan veksles til Zendesk-opgaver, der kan delegeres til de rette it-ansvarlige, som bedre har mulighed for at få detaljeret infomation og for at følge problemerne helt til dørs. 

Panorama9 findes i en gratis version, men integrationen med Zendesk kræver en af firmaets betalings-produkter.

Zendesk har allerede mulighed for integration med mange andre firmaer. For eksempel et andet populært dansk it-firma, Podio.

"Kunder, der bruger Zendesk som deres interne helpdesk, har ofte brug for at kunne håndtere deres it-assets. Til det formål mener vi, at Panorama9 er et fleksibelt og let redskab, så vi er glade for at kunne udvide vores kunders muligheder med integrationen," siger Todd Revolt, chef for forretningsudvikling i en pressemeddelelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere