F-Secure: Spioner kan have infiltreret Microsoft

F-Secure mener, at de amerikanske myndigheder muligvis har plantet en muldvarp hos Microsoft, der har hjulpet med at sprede Flame-trojaneren.

Artikel top billede

Der kommer stadig flere afsløringer om den såkaldte super-virus Flame. Forleden kunne Kaspersky Lab fremlægge det, som selskabet kalder beviser for, at der er en forbindelse med Stuxnet og Flame. Ifølge en ny bog er Stuxnet udviklet af USA og Israel for at angribe Iran, og det samme må dermed gælde for Flame. Det passer med, at de fleste inficeringer er fundet i netop Iran.

Nu er det F-Secure, der har meldt sig til orde. Her henviser man til, at Flame har brugt fortrolige Microsoft-certifikater og Windows Update-funktionen til at sprede sig.

Det kunne tyde på, at de amerikanske myndigheder har fået hjælp af en eller flere personer hos softwaregiganten. Miko Hypponen fra F-Secure mener, at de amerikanske spiontjenester kan have plantet en muldvarp hos Microsoft.

"Det får dig til at tænke, at dette indbrud i Microsofts opdaterings-system er gennemført af amerikanere og sandsynligvis en amerikansk myndighed som NSA. Microsoft må være rasende over, at deres mest kritiske system, som bliver brugt af 900 millioner kunder, blev knækket af amerikanske landsmænd," siger Mikko Hypponen til PC Pro.

Microsoft-certifikaterne er brugt som en slags fripas, der har givet Flame ubegrænset adgang til systemerne, fordi Microsoft bliver anset som en troværdig virksomhed. Spørgsmålet er, hvordan angriberne har fået i certifikaterne.

"De har ikke hacket Microsoft, ingen er brudt ind hos dem, men ved at ændre certifikatet og modificere det med en ukendt hash-kollisions-teknologi, og ved at bruge regnekraften fra en supercomputer, har de været i stand til at signere ethvert program, som om det kom fra Microsoft. Hvis du kombinerer det med den mekanisme, de har haft til at spoofe MS Update server, har du fat i kronjuvelerne," siger Hypponen.

Han mener ikke, at Microsoft har været involveret eller vidst besked om Flame - den potentielle skade for firmaets omdømme er alt for stor.

"Jeg tror ikke på, at Microsoft har været med i det eller har hjulpet den amerikanske regering, og det skyldes, at det stiller dem i et meget dårligt lys. Jeg har meget svært ved at tro, at Microsofts topledelse ville godkende det," siger han.

Men sikkerheds-eksperten har en anden forklaring på, hvad der kan være sket.

"Det er muligt at der er en aktiv operation styret af en amerikansk efterretnings-tjeneste og så ville det give god mening for dem at plante muldvarper hos Microsoft for at hjælpe, ligesom man ville gøre i enhver anden undercover-operation. Det er ikke sikkert, men man kan sagtens forestille sig at de ville gøre det," slutter han.

Microsoft har ikke selv ønsket at kommentere meldingen over for PC Pro.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S