F-Secure: Spioner kan have infiltreret Microsoft

F-Secure mener, at de amerikanske myndigheder muligvis har plantet en muldvarp hos Microsoft, der har hjulpet med at sprede Flame-trojaneren.

Artikel top billede

Der kommer stadig flere afsløringer om den såkaldte super-virus Flame. Forleden kunne Kaspersky Lab fremlægge det, som selskabet kalder beviser for, at der er en forbindelse med Stuxnet og Flame. Ifølge en ny bog er Stuxnet udviklet af USA og Israel for at angribe Iran, og det samme må dermed gælde for Flame. Det passer med, at de fleste inficeringer er fundet i netop Iran.

Nu er det F-Secure, der har meldt sig til orde. Her henviser man til, at Flame har brugt fortrolige Microsoft-certifikater og Windows Update-funktionen til at sprede sig.

Det kunne tyde på, at de amerikanske myndigheder har fået hjælp af en eller flere personer hos softwaregiganten. Miko Hypponen fra F-Secure mener, at de amerikanske spiontjenester kan have plantet en muldvarp hos Microsoft.

"Det får dig til at tænke, at dette indbrud i Microsofts opdaterings-system er gennemført af amerikanere og sandsynligvis en amerikansk myndighed som NSA. Microsoft må være rasende over, at deres mest kritiske system, som bliver brugt af 900 millioner kunder, blev knækket af amerikanske landsmænd," siger Mikko Hypponen til PC Pro.

Microsoft-certifikaterne er brugt som en slags fripas, der har givet Flame ubegrænset adgang til systemerne, fordi Microsoft bliver anset som en troværdig virksomhed. Spørgsmålet er, hvordan angriberne har fået i certifikaterne.

"De har ikke hacket Microsoft, ingen er brudt ind hos dem, men ved at ændre certifikatet og modificere det med en ukendt hash-kollisions-teknologi, og ved at bruge regnekraften fra en supercomputer, har de været i stand til at signere ethvert program, som om det kom fra Microsoft. Hvis du kombinerer det med den mekanisme, de har haft til at spoofe MS Update server, har du fat i kronjuvelerne," siger Hypponen.

Han mener ikke, at Microsoft har været involveret eller vidst besked om Flame - den potentielle skade for firmaets omdømme er alt for stor.

"Jeg tror ikke på, at Microsoft har været med i det eller har hjulpet den amerikanske regering, og det skyldes, at det stiller dem i et meget dårligt lys. Jeg har meget svært ved at tro, at Microsofts topledelse ville godkende det," siger han.

Men sikkerheds-eksperten har en anden forklaring på, hvad der kan være sket.

"Det er muligt at der er en aktiv operation styret af en amerikansk efterretnings-tjeneste og så ville det give god mening for dem at plante muldvarper hos Microsoft for at hjælpe, ligesom man ville gøre i enhver anden undercover-operation. Det er ikke sikkert, men man kan sagtens forestille sig at de ville gøre det," slutter han.

Microsoft har ikke selv ønsket at kommentere meldingen over for PC Pro.

Annonce

Jyske Bank

IT Category Manager

Midtjylland

DHI A/S

Senior Software Developer - Backend

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S