Internet går i sort hos malware-ramte brugere

Den 9. juli kan tusindvis af internet-brugere miste deres netforbindelse. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

I maj sendte Google en advarsel til en halv million internet-brugere, som har fået computeren inficeret med malware-programmet DNSChanger. De kan nemlig risikere at miste deres forbindelse til nettet den 9. juli, hvor FBI slukker for de midlertidige kontrol-servere.

DNSChanger sender brugerne videre til falske websites - hvis man f.eks. forsøger at komme ind på iTunes, lander man i stedet hos et firma der hævder at sælge Apple-software.

FBI gennemførte en stor aktion mod bagmændene sidste november i den såkaldte Operation Ghost Click, hvor seks blev anholdt i USA og Estland. Det anslås at de cyberkriminelle har tjent op mod 80 millioner kroner på deres ulovlige aktiviteter - og oprettet et netværk af dækfirmaer, som skulle sørge for at de kriminelle kunne operere i fred.

I Operation Ghost Click fik det amerikanske forbundspoliti ram på et botnet med fire millioner inficerede computere i mere end 100 lande.

Et estisk firma i Tartu med navnet Rove Digital menes at stå bag botnettet. På overfladen lignede det et legitimt it-firma med et rigtigt kontor, hvor folk kom på arbejde hver dag - men det var kun en facade for en gigantisk kriminel operation.

Selvom FBI fik ram på banden og overførte kontrol-serverne til Internet Systems Consortium, er mange af de inficerede computere stadig ikke renset. Den 9. juli bliver de midlertidige kontrol-servere lukket ned, og det betyder at computere med DNSChanger helt kan miste deres internet-adgang.

Derfor er det vigtigt, at DNSChanger bliver fjernet på alle inficerede maskiner inden denne dato.

Lukningen af serverne er det sidste skridt i Operation Ghost Click. Ifølge de seneste tal er der stadig op mod 300.000 computere, der er inficeret med DNSChanger. Her bliver internet-forbindelsen altså kappet i næste uge.

denne tyske side (engelsk tekst i bunden) kan man teste, om computeren er inficeret.

Fristen for at slukke serverne er allerede forlænget én gang. De skulle være slukket allerede den 8. marts. FBI har udgivet et detaljeret dokument som beskriver DNSChanger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S