Handl i Apples App Store uden at betale - smuthul opdaget

Alle kunne - uden at hacke - hente betalingsprogrammer uden at betale. Apple undersøger.

Artikel top billede

Apple må nu bruge sommerferien til at undersøge en pinlig fejl, der kan koste Apple og mange udviklere penge, hvis den ikke straks bliver rettet.

En russer kan demonstrere, hvordan han har fundet et smuthul i App Store, der lader ham gennemføre de såkaldte in app-køb - uden at betale. Altså ekstra point i spil, abonnementer på ebøger og lignende direkte i Apples programmer.
Russeren har nu givet andre mulighed for at bruge kattelemmen. Mindst 30000 overførsler er gennemført til iPads og iPhones, uden at Apple har fået fem flade øre for dem.

Manden i midten

Russeren Alexey V. Borodins omgåelse af Apples systemer er teknisk set ikke et hack. Han har fundet en måde at snyde Apples system til at tro, at der rent faktisk er blevet betalt for et in-app-køb - uden at det er sket. Altså et man-in-the-middle-angreb.

Han kan genbruge en kvittering fra ét køb til at tillade mange falske. The Next Web har mere om metoden. Ifølge Borodin er der flere måde, at Apple kunne fikse og forbedre sikkerheden på. Så han er nu i kontakt med firmaet.

Jeg stjæler ikke

Alexey V. Borodin startede bloggen In-appstore.com, hvor han fortalte om smuthullet. Han påstår, at han ikke længere selv skriver på siden - og har overdraget den til andre, fordi han ikke vil risikere at komme i fængsel.

Men inden han overgav kontrollen med siden, skrev han, at han ikke har dårlig samvittighed over, at mange udviklere risikerer at miste indtægter.

"Udviklere, jeres indtægter afhænger helt og aldeles af kvaliteten af jeres apps. Der vil være millioner af loyale brugere, der aldrig ville finde på at bruge tjenesten," skriver han.

At han blotter sikkerhedskullet er en god ting, mener han.

"Det er godt at påpege, at der er noget, der ikke er perfekt. Jeg hjælper alle fremadrettet. Jeg hjælper udviklere med at beskytte deres apps, og jeg hjælper Apple med at forbedre deres sikkerhed. Og så hjælperne jeg hackerne," siger han og lover at offentliggøre kildekoden om kort tid.

Hans metode betyder også, at alle, der brugere tjenesten, frivilligt overfører både deres Apple-ID og kodeord til ham. Det giver ham mulighed for at købe på deres vegne. Men det afviser han at have gjort. Han påstår, at han slet ikke logger og gemmer de data, som sendes via hans servere.

Ifølge The Loop har Apple udtalt, at der bliver set med stor alvor på den mulige brist - og at sagen undersøges.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist til IT i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S