Handl i Apples App Store uden at betale - smuthul opdaget

Alle kunne - uden at hacke - hente betalingsprogrammer uden at betale. Apple undersøger.

Artikel top billede

Apple må nu bruge sommerferien til at undersøge en pinlig fejl, der kan koste Apple og mange udviklere penge, hvis den ikke straks bliver rettet.

En russer kan demonstrere, hvordan han har fundet et smuthul i App Store, der lader ham gennemføre de såkaldte in app-køb - uden at betale. Altså ekstra point i spil, abonnementer på ebøger og lignende direkte i Apples programmer.
Russeren har nu givet andre mulighed for at bruge kattelemmen. Mindst 30000 overførsler er gennemført til iPads og iPhones, uden at Apple har fået fem flade øre for dem.

Manden i midten

Russeren Alexey V. Borodins omgåelse af Apples systemer er teknisk set ikke et hack. Han har fundet en måde at snyde Apples system til at tro, at der rent faktisk er blevet betalt for et in-app-køb - uden at det er sket. Altså et man-in-the-middle-angreb.

Han kan genbruge en kvittering fra ét køb til at tillade mange falske. The Next Web har mere om metoden. Ifølge Borodin er der flere måde, at Apple kunne fikse og forbedre sikkerheden på. Så han er nu i kontakt med firmaet.

Jeg stjæler ikke

Alexey V. Borodin startede bloggen In-appstore.com, hvor han fortalte om smuthullet. Han påstår, at han ikke længere selv skriver på siden - og har overdraget den til andre, fordi han ikke vil risikere at komme i fængsel.

Men inden han overgav kontrollen med siden, skrev han, at han ikke har dårlig samvittighed over, at mange udviklere risikerer at miste indtægter.

"Udviklere, jeres indtægter afhænger helt og aldeles af kvaliteten af jeres apps. Der vil være millioner af loyale brugere, der aldrig ville finde på at bruge tjenesten," skriver han.

At han blotter sikkerhedskullet er en god ting, mener han.

"Det er godt at påpege, at der er noget, der ikke er perfekt. Jeg hjælper alle fremadrettet. Jeg hjælper udviklere med at beskytte deres apps, og jeg hjælper Apple med at forbedre deres sikkerhed. Og så hjælperne jeg hackerne," siger han og lover at offentliggøre kildekoden om kort tid.

Hans metode betyder også, at alle, der brugere tjenesten, frivilligt overfører både deres Apple-ID og kodeord til ham. Det giver ham mulighed for at købe på deres vegne. Men det afviser han at have gjort. Han påstår, at han slet ikke logger og gemmer de data, som sendes via hans servere.

Ifølge The Loop har Apple udtalt, at der bliver set med stor alvor på den mulige brist - og at sagen undersøges.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect