Handl i Apples App Store uden at betale - smuthul opdaget

Alle kunne - uden at hacke - hente betalingsprogrammer uden at betale. Apple undersøger.

Artikel top billede

Apple må nu bruge sommerferien til at undersøge en pinlig fejl, der kan koste Apple og mange udviklere penge, hvis den ikke straks bliver rettet.

En russer kan demonstrere, hvordan han har fundet et smuthul i App Store, der lader ham gennemføre de såkaldte in app-køb - uden at betale. Altså ekstra point i spil, abonnementer på ebøger og lignende direkte i Apples programmer.
Russeren har nu givet andre mulighed for at bruge kattelemmen. Mindst 30000 overførsler er gennemført til iPads og iPhones, uden at Apple har fået fem flade øre for dem.

Manden i midten

Russeren Alexey V. Borodins omgåelse af Apples systemer er teknisk set ikke et hack. Han har fundet en måde at snyde Apples system til at tro, at der rent faktisk er blevet betalt for et in-app-køb - uden at det er sket. Altså et man-in-the-middle-angreb.

Han kan genbruge en kvittering fra ét køb til at tillade mange falske. The Next Web har mere om metoden. Ifølge Borodin er der flere måde, at Apple kunne fikse og forbedre sikkerheden på. Så han er nu i kontakt med firmaet.

Jeg stjæler ikke

Alexey V. Borodin startede bloggen In-appstore.com, hvor han fortalte om smuthullet. Han påstår, at han ikke længere selv skriver på siden - og har overdraget den til andre, fordi han ikke vil risikere at komme i fængsel.

Men inden han overgav kontrollen med siden, skrev han, at han ikke har dårlig samvittighed over, at mange udviklere risikerer at miste indtægter.

"Udviklere, jeres indtægter afhænger helt og aldeles af kvaliteten af jeres apps. Der vil være millioner af loyale brugere, der aldrig ville finde på at bruge tjenesten," skriver han.

At han blotter sikkerhedskullet er en god ting, mener han.

"Det er godt at påpege, at der er noget, der ikke er perfekt. Jeg hjælper alle fremadrettet. Jeg hjælper udviklere med at beskytte deres apps, og jeg hjælper Apple med at forbedre deres sikkerhed. Og så hjælperne jeg hackerne," siger han og lover at offentliggøre kildekoden om kort tid.

Hans metode betyder også, at alle, der brugere tjenesten, frivilligt overfører både deres Apple-ID og kodeord til ham. Det giver ham mulighed for at købe på deres vegne. Men det afviser han at have gjort. Han påstår, at han slet ikke logger og gemmer de data, som sendes via hans servere.

Ifølge The Loop har Apple udtalt, at der bliver set med stor alvor på den mulige brist - og at sagen undersøges.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job