Bredana: Krisen får ikke lov til at tage vores medarbejdere

Den forhadte og forhåbentlig snart overståede finanskrise har kostet mange danskere deres job. Bredana Systemudvikling har dog prioriteret ikke at afskedige medarbejdere under krisen.

Artikel top billede

Mens mange danske virksomheder har set sig nødsaget til at skære i antallet af ansatte under finanskrisens hærgen, har Bredana Systemudvikling holdt fast på hele medarbejderstaben.

"Man fyrer ikke bare lige, fordi der er kommet en finanskrise. Så skal vi jo ud og finde folk igen, når krisen er omme," siger Carsten Slot, der er regionsdirektør i Bredana Systemudvikling, som om det er logik for burhøns.

Og det er det måske også.

"Det tager lang tid at køre nye folk ind i sådan nogle specialroller, som vores nuværende medarbejdere udfylder," uddyber han.  

Mange virksomheder har dog ikke set bedre tider inden for en økonomiskoverskuelig fremtid og har derfor ikke turde fortsætte lønudgifter til alle de ansatte. Det har da også kostet økonomisk at fastholde medarbejderne hos Bredana Systemudvikling.

"Vi har bevidst valgt at fastholde hele organisationen, selvom vi nok godt kunne have sikret os et større overskud ved at reducere i medarbejderstaben," fortæller Carsten Slot.

Men som med alle andre investeringer regner Bredana Systemudvikling med, at det giver afkast at have holdt fast i de dygtige medarbejdere.

"Nu er krisen ved at være ovre, og vi står stadig lige stærkt," siger regionsdirektøren med henvisning til at mange virksomheder har skåret i de menneskelige ressourcer og kompetencer, da de afskedigede folk i finanskrisens hårde år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job