Halvdelen af verdens spam bremset - botnet optrevlet

Internationalt samarbejde har lukket verdens 3. største botnet.

Artikel top billede

Et internationalt arbejde har standset Grum. Et botnet der i mange år har været blandt klodens største - ofte i top 3.

Lukningen betyder ifølge efterforskerne, at mængden af spam i verden er blevet halveret. En halvering, der dog næppe er langtidsholdbar. Andre netværk plejer hurtigt at fylde pladsen ud, når andre lukkes ned. Ofte allerede i løbet af nogle dage eller uger.

Det skønnes, at Grum har inficeret 120.000 computere via malware. Zombie-computerne havde kraft til at sende op mod 18 milliarder spammails om dagen. Hvilket svarer til en tredjedel af den samlede daglige spammængde, mener sikkerhedsfirmaet Trustwave.

Lukket i Rusland

Det dræbte botnet har formentlig taget pusten fra andre. Botnettet Lethic, der beskrives som verdens største, er frivilligt blevet meget inaktivt. Formentlig på grund af det globale fokus på botnets. Det er desuden håbet, at lukningen vil have en kølende effekt på andre kriminelle, der ellers har kunne betragte Rusland og Ukraine som frirum, hvor der tidligere ikke er blevet slået så hårdt ned på it-kriminalitet.

Politiet har dog ikke været involveret i denne sag. De kontrollerende servere blev slukket i denne uge i Rusland efter samarbejde mellem FireEye, det russiske Computer Security Incident Response Team og Spamhouse Project.
De mener ikke, at det er muligt at genoplive botnettet, når de kontrollerede servere er stoppet.

Folkene bag Grum har ellers kæmpet for at holde sig oven vande. For to uger siden blev Grum-server lukket i Ruland og dernæst i Panama. Som modsvar blev der lanceret flere i både Rusland og Ukraine.

Grum blev ikke kun brugt til at sende spam. Netværket var også effektiv til at medvirke i DDOS-angreb, som for eksempel 3F oplevede i dag. Læs mere på CSOonline.

Grum har hærget i mindst 10 år.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S