Halvdelen af verdens spam bremset - botnet optrevlet

Internationalt samarbejde har lukket verdens 3. største botnet.

Artikel top billede

Et internationalt arbejde har standset Grum. Et botnet der i mange år har været blandt klodens største - ofte i top 3.

Lukningen betyder ifølge efterforskerne, at mængden af spam i verden er blevet halveret. En halvering, der dog næppe er langtidsholdbar. Andre netværk plejer hurtigt at fylde pladsen ud, når andre lukkes ned. Ofte allerede i løbet af nogle dage eller uger.

Det skønnes, at Grum har inficeret 120.000 computere via malware. Zombie-computerne havde kraft til at sende op mod 18 milliarder spammails om dagen. Hvilket svarer til en tredjedel af den samlede daglige spammængde, mener sikkerhedsfirmaet Trustwave.

Lukket i Rusland

Det dræbte botnet har formentlig taget pusten fra andre. Botnettet Lethic, der beskrives som verdens største, er frivilligt blevet meget inaktivt. Formentlig på grund af det globale fokus på botnets. Det er desuden håbet, at lukningen vil have en kølende effekt på andre kriminelle, der ellers har kunne betragte Rusland og Ukraine som frirum, hvor der tidligere ikke er blevet slået så hårdt ned på it-kriminalitet.

Politiet har dog ikke været involveret i denne sag. De kontrollerende servere blev slukket i denne uge i Rusland efter samarbejde mellem FireEye, det russiske Computer Security Incident Response Team og Spamhouse Project.
De mener ikke, at det er muligt at genoplive botnettet, når de kontrollerede servere er stoppet.

Folkene bag Grum har ellers kæmpet for at holde sig oven vande. For to uger siden blev Grum-server lukket i Ruland og dernæst i Panama. Som modsvar blev der lanceret flere i både Rusland og Ukraine.

Grum blev ikke kun brugt til at sende spam. Netværket var også effektiv til at medvirke i DDOS-angreb, som for eksempel 3F oplevede i dag. Læs mere på CSOonline.

Grum har hærget i mindst 10 år.

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job