Halvdelen af verdens spam bremset - botnet optrevlet

Internationalt samarbejde har lukket verdens 3. største botnet.

Artikel top billede

Et internationalt arbejde har standset Grum. Et botnet der i mange år har været blandt klodens største - ofte i top 3.

Lukningen betyder ifølge efterforskerne, at mængden af spam i verden er blevet halveret. En halvering, der dog næppe er langtidsholdbar. Andre netværk plejer hurtigt at fylde pladsen ud, når andre lukkes ned. Ofte allerede i løbet af nogle dage eller uger.

Det skønnes, at Grum har inficeret 120.000 computere via malware. Zombie-computerne havde kraft til at sende op mod 18 milliarder spammails om dagen. Hvilket svarer til en tredjedel af den samlede daglige spammængde, mener sikkerhedsfirmaet Trustwave.

Lukket i Rusland

Det dræbte botnet har formentlig taget pusten fra andre. Botnettet Lethic, der beskrives som verdens største, er frivilligt blevet meget inaktivt. Formentlig på grund af det globale fokus på botnets. Det er desuden håbet, at lukningen vil have en kølende effekt på andre kriminelle, der ellers har kunne betragte Rusland og Ukraine som frirum, hvor der tidligere ikke er blevet slået så hårdt ned på it-kriminalitet.

Politiet har dog ikke været involveret i denne sag. De kontrollerende servere blev slukket i denne uge i Rusland efter samarbejde mellem FireEye, det russiske Computer Security Incident Response Team og Spamhouse Project.
De mener ikke, at det er muligt at genoplive botnettet, når de kontrollerede servere er stoppet.

Folkene bag Grum har ellers kæmpet for at holde sig oven vande. For to uger siden blev Grum-server lukket i Ruland og dernæst i Panama. Som modsvar blev der lanceret flere i både Rusland og Ukraine.

Grum blev ikke kun brugt til at sende spam. Netværket var også effektiv til at medvirke i DDOS-angreb, som for eksempel 3F oplevede i dag. Læs mere på CSOonline.

Grum har hærget i mindst 10 år.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S