Halvdelen af verdens spam bremset - botnet optrevlet

Internationalt samarbejde har lukket verdens 3. største botnet.

Artikel top billede

Et internationalt arbejde har standset Grum. Et botnet der i mange år har været blandt klodens største - ofte i top 3.

Lukningen betyder ifølge efterforskerne, at mængden af spam i verden er blevet halveret. En halvering, der dog næppe er langtidsholdbar. Andre netværk plejer hurtigt at fylde pladsen ud, når andre lukkes ned. Ofte allerede i løbet af nogle dage eller uger.

Det skønnes, at Grum har inficeret 120.000 computere via malware. Zombie-computerne havde kraft til at sende op mod 18 milliarder spammails om dagen. Hvilket svarer til en tredjedel af den samlede daglige spammængde, mener sikkerhedsfirmaet Trustwave.

Lukket i Rusland

Det dræbte botnet har formentlig taget pusten fra andre. Botnettet Lethic, der beskrives som verdens største, er frivilligt blevet meget inaktivt. Formentlig på grund af det globale fokus på botnets. Det er desuden håbet, at lukningen vil have en kølende effekt på andre kriminelle, der ellers har kunne betragte Rusland og Ukraine som frirum, hvor der tidligere ikke er blevet slået så hårdt ned på it-kriminalitet.

Politiet har dog ikke været involveret i denne sag. De kontrollerende servere blev slukket i denne uge i Rusland efter samarbejde mellem FireEye, det russiske Computer Security Incident Response Team og Spamhouse Project.
De mener ikke, at det er muligt at genoplive botnettet, når de kontrollerede servere er stoppet.

Folkene bag Grum har ellers kæmpet for at holde sig oven vande. For to uger siden blev Grum-server lukket i Ruland og dernæst i Panama. Som modsvar blev der lanceret flere i både Rusland og Ukraine.

Grum blev ikke kun brugt til at sende spam. Netværket var også effektiv til at medvirke i DDOS-angreb, som for eksempel 3F oplevede i dag. Læs mere på CSOonline.

Grum har hærget i mindst 10 år.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Indenrigs- og Sundhedsministeriet

IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job