Amazon og Apple øger sikkerheden efter journalist-hack

For nemt at få sin - eller andres - konto ændret over telefonen.

Artikel top billede

Et navn, en postadresse og en emailadresse.

Så lidt skulle der til, for at en hacker kunne overtage Wired-journalisten Mat Honans konti hos Amazon og Apple - og derpå udnytte Apples kundeservice og remote-styringsfunktioner til at få journalisten koblet fuldstændigt fra hele sit digitale liv.

Det lykkedes journalisten Mat Honan at kortlægge, præcis hvad der var sket, og hvilke svagheder hackeren havde udnyttet.

En af svaghederne var en nem adgang over telefonen til at ændre konto-oplysninger hos Amazon. Blot ved at oplyse navn, email og fysisk adresse over telefonen kunne man ændre vigtige parametre ved kontoen - og dermed få adgang til at se andre informationer, såsom de sidste fire cifre i et aktivt kreditkort.

Wired har siden testet den metode, hackerne anvendte, og nu har både Amazon og Apple ændret procedurerne, så hacker-tricket bliver sværere.

Hidtil har Amazons kundeservice tilladt, at man blot ved at ringe ind kunne få ændret den emailadresse, der er koblet til ens Amazon-konto, og få oprettet et nyt kreditkort knyttet til kontoen.

Disse ændringer krævede kun, at den, som ringede ind, kunne oplyse kontoindehaverens navn, emailadresse og postadresse.

Føromtalte hacker brugte denne åbning til at finde frem til de sidste fire cifre i det aktive kreditkort, som Mat Honan havde koblet på sin konto hos Amazon.

Og med dem i hånden samt sine øvrige oplysninger om journalistens postadresse og andre emailkonti kunne han let overbevise Apple om, at han var den egentlige Mat Honan, og bede dem ændre passwords og tilknyttede emailadresser på Mat Honans Apple-ID.

Wired har siden bekræftet, at Amazon-åbningen eksisterer - eller har gjort det indtil nu.

Ifølge Wired har Amazon's support nemlig modtaget instrukser om, at man ikke må ændre konti som hidtil ved telefoniske henvendelser.

Amazon har dog ikke officielt reageret på Wireds henvendelser, og selskabet har ingen kommentarer til den aktuelle hackersag.

Hos Appple tog man også nye skridt for at øge sikkerheden efter hackerangrebet. Selskabets support kunne over for Wired oplyse, at alle kontoændinger ved telefoniske henvendelser var blevet midlertidigt suspenderet, mens selskabet gennemgår de nærmere sikkerhedsprocedurer.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS