Artikel top billede

Her er HPs nye chef for print og pc

Sammenlægningen af hardwareproducentens to største produktdivisioner er nu en realitet.

Det bliver 38-årige Thomas Jensen, der fremover skal tegne den danske filial i HP's nyfusionerede PPS-division (Print and Personal System Group), som dækker hardwareproducentens to største produktgrupper - pc'er og printere.

Thomas Jensen kom til HP i november sidste år, hvor han overtog jobbet som direktør for pc-forretningen (PSG), og nu kan han altså sætte sig til rette, som landeansvarlig for både pc- og printforretningen i Danmark, ligesom han fortsat vil have ansvaret for salg til HPs store kunder.

"Min opgave bliver at sikre, at HP som førende leverandør fastholder og udvikler vores markedsposition og skaber de bedst mulige løsninger for slutkunder og partner og får udviklet den synergi, der er med mellem HPs to største produktområder," siger Thomas Jensen om sin udvidede rolle i HPs danske organisation.

At han nu efter kun godt et halvt år stiger yderligere i graderne kan ligne en slags lynkarriere i HP-hierarkiet. Med til det billede hører dog, at han også var ansat i HP fra år 2000 og frem til 2006, hvor han forlod et job som salgschef for blandt andet supplies og forbrugsartikler. I mellemtiden har han blandt andet været rundt om jobs i Mærsk Line og vindmølleproducenten Vestas.

Thomas Jensens vej til sin nye post blev heller ikke vanskeligere, da en mulig konkurrent - HPs printchef, Hans Erik Schou - meldte sig ud af kapløbet, da han i juni valgte at gå til et job udenfor HP.

I sin nye rolle kommer Thomas Jensen til at referere til HPs skandinaviske pc- og printchef, Ari-Matti Purhonen, som blev udnævnt tidligere på sommeren.

Læs mere:




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere