Derfor er en iPhone den perfekte forbryder-telefon

Sikkerheden på en iPhone er så høj, at det kan volde problemer for de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

Bruger du din telefon til kommunikation, der ikke tåler dagens lys, så tyder meget på, at en iPhone bør være dit weapon of choice.

Ifølge det videnskabelige tidsskrift Technology Review, der udgives af det amerikanske universitet Massachusetts Institute of Tech, har Apples iPhone udviklet sig til at være en af de sikreste enheder i verden.

Da iPhonen blev lanceret tilbage i 2007, blev den kritiseret for ikke at beskytte brugernes data godt nok, men i de seneste år har Apple arbejdet hårdt på at forbedre sikkerheden på telefonen. Det er blandt andet gjort ved at indføre kryptering og forbedret password-beskyttelse.

I dag bliver dataene på en iPhone krypteret med algoritmen Advanced Encryption Standard, der anses for at være så godt som umulig at bryde, selv med de mest kraftfulde computere i verden.

Og ifølge Technology Review har selv de amerikanske myndigheder store problemer, når de skal sikre digitale beviser på iPhones og andre krypterede enheder.

Myndighederne kan intet gøre

Det fortalte Ovie Carroll, der er chef for afdelingen for cyber-kriminalitet under det amerikanske justitsministerium, i sidste uge på en sikkerhedskonference i Washington DC.

"Set fra Justitsministeriets perspektiv er der ikke noget at gøre, hvis vi står med et drev, der er krypteret. Når du efterforsker en forbrydelse, og du tager strømmen fra et drev, der er fuldt krypteret, så har du mistet alle chancer for at få adgang til informationerne," sagde han ifølge Technology Review.

For at få adgang til dataene skal du bruge en krypteringsnøgle, der ganske vist er lagret på selve telefonen. Men hver gang telefonen bliver slukket, bliver krypteringsnøglen gjort utilgængelig.

Pinkode er svær at bryde

Mange brugere har beskyttet deres telefoner med en pinkode, og hvis telefonen ellers stadigvæk er funktionsdygtig, vil det derfor kræve, at du kommer forbi koden, hvis du vil have adgang til informationerne.

Og det er ofte lettere sagt end gjort at komme forbi pinkoden, fordi det er muligt at indstille telefonen til at slette alle data, hvis koden bliver indtastet forkert et vist antal gange, ligesom det også er muligt at lave en kode, der er sammensat af et ubegrænset antal bogstaver og tal.

Ifølge Technology Review vil det maksimalt tage 800 sekunder at knække en kode på fire tegn, hvis du har et ubegrænset antal forsøg.

Men det vil tage op til 22 timer at knække en kode på seks tegn og intet mindre end 25 år, hvis du vælger en kode på 10 tegn.

Læs også:

Beskyt dine iPhone-billeder med password 

Tør du stole på ham: Magtfuld virus-milliardær vil begrænse net-friheden

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S