Derfor er en iPhone den perfekte forbryder-telefon

Sikkerheden på en iPhone er så høj, at det kan volde problemer for de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

Bruger du din telefon til kommunikation, der ikke tåler dagens lys, så tyder meget på, at en iPhone bør være dit weapon of choice.

Ifølge det videnskabelige tidsskrift Technology Review, der udgives af det amerikanske universitet Massachusetts Institute of Tech, har Apples iPhone udviklet sig til at være en af de sikreste enheder i verden.

Da iPhonen blev lanceret tilbage i 2007, blev den kritiseret for ikke at beskytte brugernes data godt nok, men i de seneste år har Apple arbejdet hårdt på at forbedre sikkerheden på telefonen. Det er blandt andet gjort ved at indføre kryptering og forbedret password-beskyttelse.

I dag bliver dataene på en iPhone krypteret med algoritmen Advanced Encryption Standard, der anses for at være så godt som umulig at bryde, selv med de mest kraftfulde computere i verden.

Og ifølge Technology Review har selv de amerikanske myndigheder store problemer, når de skal sikre digitale beviser på iPhones og andre krypterede enheder.

Myndighederne kan intet gøre

Det fortalte Ovie Carroll, der er chef for afdelingen for cyber-kriminalitet under det amerikanske justitsministerium, i sidste uge på en sikkerhedskonference i Washington DC.

"Set fra Justitsministeriets perspektiv er der ikke noget at gøre, hvis vi står med et drev, der er krypteret. Når du efterforsker en forbrydelse, og du tager strømmen fra et drev, der er fuldt krypteret, så har du mistet alle chancer for at få adgang til informationerne," sagde han ifølge Technology Review.

For at få adgang til dataene skal du bruge en krypteringsnøgle, der ganske vist er lagret på selve telefonen. Men hver gang telefonen bliver slukket, bliver krypteringsnøglen gjort utilgængelig.

Pinkode er svær at bryde

Mange brugere har beskyttet deres telefoner med en pinkode, og hvis telefonen ellers stadigvæk er funktionsdygtig, vil det derfor kræve, at du kommer forbi koden, hvis du vil have adgang til informationerne.

Og det er ofte lettere sagt end gjort at komme forbi pinkoden, fordi det er muligt at indstille telefonen til at slette alle data, hvis koden bliver indtastet forkert et vist antal gange, ligesom det også er muligt at lave en kode, der er sammensat af et ubegrænset antal bogstaver og tal.

Ifølge Technology Review vil det maksimalt tage 800 sekunder at knække en kode på fire tegn, hvis du har et ubegrænset antal forsøg.

Men det vil tage op til 22 timer at knække en kode på seks tegn og intet mindre end 25 år, hvis du vælger en kode på 10 tegn.

Læs også:

Beskyt dine iPhone-billeder med password 

Tør du stole på ham: Magtfuld virus-milliardær vil begrænse net-friheden

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job