Nyt virus-angreb mod energiselskab

En af de største producenter af naturgas, RasGas i Qatar, er blevet ramt af et voldsomt virus-angreb.

Artikel top billede

For anden gang i løbet af få dage må et af de største selskaber i olie- og gas-industrien kæmpe med computervirus. Tidligere i denne uge kunne Saudi Aramco fortælle, at man har haft virus på 30.000 computere.

Hjemmesiden for den største olieproducent i verden har været offline, og al mail-kommunikation med omverden har været afbrudt. Det saudi-arabiske olieselskab har nu renset sine systemer.

Men nu er det så RasGas i Qatar, der er ramt af virus. RasGas er verdens andenstørste producent af naturgas i flydende form.

Ligesom Saudi Aramco har angrebet også tvunget RasGas til at lukke sin hjemmeside og sine mail-systemer. Men gasproduktionen skulle ikke være berørt. Den "ukendte virus" blev opdaget tidligere i denne uge på selskabets desktop-computere og servere.

Flere sikkerhedsfirmaer har advaret mod en ny virus kaldet "Shamoon" eller "Disstrack", som specifikt går efter selskaber i olie- og gas-sektoren. I modsætning til andre malware-programmer forsøger den ikke at stjæle data, men er programmeret til at slette data uigenkaldeligt.

Det menes, at Saudi Aramco blev inficeret med "Shamoon", men RasGas har ikke bekræftet, om det er den samme virus, der har ramt selskabet.

Der har været stor opmærksomhed omkring risikoen for angreb på energisektoren, som kan få meget alvorlige konsekvenser for et land.

Iran har været ramt af flere virus-angreb - ikke mindst den meget omtalte Stuxnet-trojaner, som angiveligt blev udviklet i USA for at lamme det iranske atomprogram.

En gruppe, der kalder sig "Cutting Sword of Justice", har taget ansvaret for angrebet mod det saudi-arabiske olieselskab. Det skulle være en gengældelse for Saudi-Arabiens indblanding i konflikter i lande som Syrien og Bahrain.

Men angreb af denne type er normalt så avancerede, at det kræver meget store ressourcer at gennemføre.

Tidligere i år blev det iranske nationale olieselskab inficeret med "Wiper", som sletter data og systemfiler på computerne. Meget tyder på, at denne trojaner kommer fra de samme udviklere, som står bag Stuxnet, Duqu og Flame.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S