Tjek her om dit Apple-ID er blevet stjålet

Her kan du tjekke, om dit Apple-produkt er blandt den million UDID'er, som er sluppet ud på nettet.

Artikel top billede

Hvis du er bekymret over, om du ejer en af den million Apple-enheder, hvor UDID'en (den unikke id-kode) er lækket på nettet, kan du nu bruge dette simple værktøj til at tjekke koden. AntiSec hævder, at man har fået fat i 12 millioner UDID'er, men kun en million af dem er indtil videre lagt ud på nettet.

Det er denne database, som man kan gennemsøge med værktøjet hos TNW Magazine. Det er ikke nødvendigt at indtaste hele UDID'en på 40 tegn, og det er måske heller ikke en god idé. TNW lover, at man ikke gemmer id-koderne, men de bliver sendt over nettet i ukrypteret form og kan altså nemt opfanges.

Her er en guide til, hvordan du finder frem til din UDID.

Som dansk Apple-kunde kan man sagtens risikere at finde sin iPhone eller iPad i databasen. Den danske sikkerhedsekspert Peter Kruse fra CSIS skriver på Twitter, at han har fundet UDID'er for tre af sine Apple-produkter.

Hvis man samtidig har ændret navnet for sin Apple-enhed, så den eksempelvis hedder "mit navns ipad", kan der være ekstra grund til bekymring. For navnefeltet er også lækket, og dermed bliver det lettere at identificere, hvem ejeren er.

Det store spørgsmål er stadig, hvor filen med 12 millioner enhedskoder kommer fra. AntiSec hævder, at den er stjålet fra en FBI-agents computer, men FBI afviser dette.

Ifølge Forbes stammer filen muligvis fra en app-udvikler og ikke fra Apple. Det kræver så, at den pågældende app er installeret på mindst 12 millioner enheder, hvor man har været i stand til at opfange UDID'en.

Mistanken retter sig mod den populære og gratis AllClear ID app, som er relateret til FBI-partneren National Cyber Forensics and Training Alliance (NCFTA). Navnet på filen med de mange id-koder indeholder netop forkortelsen NCFTA.  

Filen indeholder også de såkaldte "Push Notification Tokens", og det tyder også på, at den oprindelige kilde kan være en app-udvikler. De første og sidste 50 datasæt fra filen kan ses på denne side.

Påstanden om et indbrud i en FBI-computer kan være et røgslør og et forsøg på at kaste mudder på AntiSec's ærkefjender hos politiet.

Det passer med, at man har sat navn på den FBI-agent - Chris Stangl - hvor filen angiveligt er stjålet. Han har tidligere været involveret i kampen mod netop AntiSec og Anonymous.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS