Politiet vil fange forbrydere på Facebook

Nordsjællands Politi er som den første politikreds officielt kommet på Facebook.

Artikel top billede

Tidligere i år fik det danske politi sin egen Facebook-side. Samtidig har Nordsjællands Politi arbejdet på et pilotprojekt med sin egen Facebook-side, som nu er klar. Det er den første politikreds i Danmark, der nu er repræsenteret på det sociale netværk.

Det skal bruges til at komme i kontakt med borgerne, men det bliver ikke muligt at indgive anmeldelser over Facebook.

"Vi er utroligt afhængige af, at borgerne kommer til os med nogle budskaber, men det kræver jo, at vi kan få dem aktiveret og lægger nogle ting ud, som de kan reagere på. Og der ser vi Facebook som et rigtig godt middel. Vi kan nå nogle andre typer, end vi normalt har fat i, for eksempel unge mennesker," siger vicepolitiinspektør Henrik Rasmussen fra Nordsjællands Politi til DR Nyheder.

Nordsjællands Politi skal nu vise, hvordan en politikreds kan bruge Facebook på lokalt plan. Det sociale netværk bliver allerede brugt i efterforskningen af sager, f.eks. til at afsløre ansigter og mistænktes omgangskredse.

Facebook kan blandt andet bruges til at efterlyse gerningsmænd og advare mod trafikulykker, og politiet lover, at man vil kommunikere i et mere dagligdags sprog end det mere formelle, som man er vant til.

Det svenske politi har haft succes med at bruge Facebook til at komme i kontakt med forældre omkring deres børns drukproblemer.

Både Københavns Politi og Østjyllands Politi er også forsøgsvist til stede på Twitter, og Nordsjællands Politi har også en sms-tjeneste, der bliver brugt til direkte kontakt med borgerne.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job