Politiet vil fange forbrydere på Facebook

Nordsjællands Politi er som den første politikreds officielt kommet på Facebook.

Artikel top billede

Tidligere i år fik det danske politi sin egen Facebook-side. Samtidig har Nordsjællands Politi arbejdet på et pilotprojekt med sin egen Facebook-side, som nu er klar. Det er den første politikreds i Danmark, der nu er repræsenteret på det sociale netværk.

Det skal bruges til at komme i kontakt med borgerne, men det bliver ikke muligt at indgive anmeldelser over Facebook.

"Vi er utroligt afhængige af, at borgerne kommer til os med nogle budskaber, men det kræver jo, at vi kan få dem aktiveret og lægger nogle ting ud, som de kan reagere på. Og der ser vi Facebook som et rigtig godt middel. Vi kan nå nogle andre typer, end vi normalt har fat i, for eksempel unge mennesker," siger vicepolitiinspektør Henrik Rasmussen fra Nordsjællands Politi til DR Nyheder.

Nordsjællands Politi skal nu vise, hvordan en politikreds kan bruge Facebook på lokalt plan. Det sociale netværk bliver allerede brugt i efterforskningen af sager, f.eks. til at afsløre ansigter og mistænktes omgangskredse.

Facebook kan blandt andet bruges til at efterlyse gerningsmænd og advare mod trafikulykker, og politiet lover, at man vil kommunikere i et mere dagligdags sprog end det mere formelle, som man er vant til.

Det svenske politi har haft succes med at bruge Facebook til at komme i kontakt med forældre omkring deres børns drukproblemer.

Både Københavns Politi og Østjyllands Politi er også forsøgsvist til stede på Twitter, og Nordsjællands Politi har også en sms-tjeneste, der bliver brugt til direkte kontakt med borgerne.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job