Politiet vil fange forbrydere på Facebook

Nordsjællands Politi er som den første politikreds officielt kommet på Facebook.

Artikel top billede

Tidligere i år fik det danske politi sin egen Facebook-side. Samtidig har Nordsjællands Politi arbejdet på et pilotprojekt med sin egen Facebook-side, som nu er klar. Det er den første politikreds i Danmark, der nu er repræsenteret på det sociale netværk.

Det skal bruges til at komme i kontakt med borgerne, men det bliver ikke muligt at indgive anmeldelser over Facebook.

"Vi er utroligt afhængige af, at borgerne kommer til os med nogle budskaber, men det kræver jo, at vi kan få dem aktiveret og lægger nogle ting ud, som de kan reagere på. Og der ser vi Facebook som et rigtig godt middel. Vi kan nå nogle andre typer, end vi normalt har fat i, for eksempel unge mennesker," siger vicepolitiinspektør Henrik Rasmussen fra Nordsjællands Politi til DR Nyheder.

Nordsjællands Politi skal nu vise, hvordan en politikreds kan bruge Facebook på lokalt plan. Det sociale netværk bliver allerede brugt i efterforskningen af sager, f.eks. til at afsløre ansigter og mistænktes omgangskredse.

Facebook kan blandt andet bruges til at efterlyse gerningsmænd og advare mod trafikulykker, og politiet lover, at man vil kommunikere i et mere dagligdags sprog end det mere formelle, som man er vant til.

Det svenske politi har haft succes med at bruge Facebook til at komme i kontakt med forældre omkring deres børns drukproblemer.

Både Københavns Politi og Østjyllands Politi er også forsøgsvist til stede på Twitter, og Nordsjællands Politi har også en sms-tjeneste, der bliver brugt til direkte kontakt med borgerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S