Politiet vil fange forbrydere på Facebook

Nordsjællands Politi er som den første politikreds officielt kommet på Facebook.

Artikel top billede

Tidligere i år fik det danske politi sin egen Facebook-side. Samtidig har Nordsjællands Politi arbejdet på et pilotprojekt med sin egen Facebook-side, som nu er klar. Det er den første politikreds i Danmark, der nu er repræsenteret på det sociale netværk.

Det skal bruges til at komme i kontakt med borgerne, men det bliver ikke muligt at indgive anmeldelser over Facebook.

"Vi er utroligt afhængige af, at borgerne kommer til os med nogle budskaber, men det kræver jo, at vi kan få dem aktiveret og lægger nogle ting ud, som de kan reagere på. Og der ser vi Facebook som et rigtig godt middel. Vi kan nå nogle andre typer, end vi normalt har fat i, for eksempel unge mennesker," siger vicepolitiinspektør Henrik Rasmussen fra Nordsjællands Politi til DR Nyheder.

Nordsjællands Politi skal nu vise, hvordan en politikreds kan bruge Facebook på lokalt plan. Det sociale netværk bliver allerede brugt i efterforskningen af sager, f.eks. til at afsløre ansigter og mistænktes omgangskredse.

Facebook kan blandt andet bruges til at efterlyse gerningsmænd og advare mod trafikulykker, og politiet lover, at man vil kommunikere i et mere dagligdags sprog end det mere formelle, som man er vant til.

Det svenske politi har haft succes med at bruge Facebook til at komme i kontakt med forældre omkring deres børns drukproblemer.

Både Københavns Politi og Østjyllands Politi er også forsøgsvist til stede på Twitter, og Nordsjællands Politi har også en sms-tjeneste, der bliver brugt til direkte kontakt med borgerne.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS