Politiet vil fange forbrydere på Facebook

Nordsjællands Politi er som den første politikreds officielt kommet på Facebook.

Artikel top billede

Tidligere i år fik det danske politi sin egen Facebook-side. Samtidig har Nordsjællands Politi arbejdet på et pilotprojekt med sin egen Facebook-side, som nu er klar. Det er den første politikreds i Danmark, der nu er repræsenteret på det sociale netværk.

Det skal bruges til at komme i kontakt med borgerne, men det bliver ikke muligt at indgive anmeldelser over Facebook.

"Vi er utroligt afhængige af, at borgerne kommer til os med nogle budskaber, men det kræver jo, at vi kan få dem aktiveret og lægger nogle ting ud, som de kan reagere på. Og der ser vi Facebook som et rigtig godt middel. Vi kan nå nogle andre typer, end vi normalt har fat i, for eksempel unge mennesker," siger vicepolitiinspektør Henrik Rasmussen fra Nordsjællands Politi til DR Nyheder.

Nordsjællands Politi skal nu vise, hvordan en politikreds kan bruge Facebook på lokalt plan. Det sociale netværk bliver allerede brugt i efterforskningen af sager, f.eks. til at afsløre ansigter og mistænktes omgangskredse.

Facebook kan blandt andet bruges til at efterlyse gerningsmænd og advare mod trafikulykker, og politiet lover, at man vil kommunikere i et mere dagligdags sprog end det mere formelle, som man er vant til.

Det svenske politi har haft succes med at bruge Facebook til at komme i kontakt med forældre omkring deres børns drukproblemer.

Både Københavns Politi og Østjyllands Politi er også forsøgsvist til stede på Twitter, og Nordsjællands Politi har også en sms-tjeneste, der bliver brugt til direkte kontakt med borgerne.

KMD A/S

Senior Business Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Skåne

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS