Google har truet firma til at droppe Android-rival

Acer har udviklet en smartphone med et operativsystem fra kinesiske Alibaba, men pres fra Google har måske forhindret lanceringen.

Artikel top billede

Den 13. september havde Acer indkaldt til et pressemøde i Shanghai for at præsentere sin nye smartphone Cloud Mobile 800 med et operativsystem fra kinesiske Alibaba Group. Men pressemødet blev aflyst i sidste øjeblik. Nu hævder Alibaba, at det skete efter pres fra Google, som angiveligt har truet med at opsige Acer's licens til at bruge Android på sine andre telefoner.

En talsmand for Alibaba Cloud Computing, der har udviklet operativsystemet Aliyun 2.0, klager over, at Googles indblanding er "unfair for forbrugerne, og vi er bekymret over, at det kan begrænse forbrugernes adgang til konkurrerende produkter".

Aliyun OS bliver allerede brugt på flere kinesiske smartphones, men Acer er den første store producent, der vil bruge operativsystemet. Det er baseret på Linux, men alle applikationer kører i skyen. Her bliver alle applikationernes data også gemt, herunder billeder, musik, kontaktlister og meddelelser. Der er 100 GB gratis lagerplads til alle brugere.

"Vi mener, at introduktionen af Aliyun OS giver forbrugere og hardware-producenter flere muligheder, hvilket er fundamentet for et sundt og stærkt marked. Vi mener, at det bør overlades til markedet at bestemme," hedder det i udtalelsen fra Alibaba.

Android er open source, men forskellige apps som Mail, Gmail og Play Store kræver en licens.

Google har indtil videre ikke ønsket at kommentere historien, men Acer siger til Wall Street Journal, at man fortsat har planer om at lancere en smartphone med Aliyun OS.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS