Gigantisk cyberangreb afsløret i Sydamerika

Et af historiens største cyberangreb er nu afsløret i Brasilien. Mindst 4,5 millioner DSL-modemer er blevet hacket.

Artikel top billede

Kaspersky Labs har nu afsløret et meget kompliceret og omfattende cyberangreb i Brasilien. Siden 2011 er mindst 4,5 millioner DSL-modemer blevet hacket med specielle scripts, der udnytter et sikkerhedshul i firmwaren. Den pågældende sårbarhed blev opdaget i marts 2011, og den blev hurtigt udnyttet til at opnå fuld kontrol over ældre DSL-modemer fra mindst seks forskellige producenter.

Det skete i stilhed og uden at de lokale internet-udbydere eller myndigheder reagerede. Kaspersky Labs kalder det for en "perfekt storm". En helt enestående kombination af uagtsomhed og svigt hos producenter, udbydere og offentlige instanser.

Når de it-kriminelle havde fået kontrol over DSL-modemet, var der fri adgang til at ændre alle indstillinger. Det blev brugt til at ændre adressen for DNS-serveren, så den pegede på én af 40 forskellige servere, som de kriminelle havde installeret - de fleste af dem uden for Brasilien.

Det var kun den primære DNS-server, der blev ændret, og den blev kun aktiveret på bestemte tidspunkter hver dag. Den sekundære DNS-server var fortsat internet-udbyderens egen server eller Googles Public DNS. På dén måde kunne angriberne kontrollere trafikken og samtidig sløre deres angreb.

De falske DNS-servere sendte så brugerne videre til malware-inficerede sider eller falske netbanker, hvor man forsøgte at lokke dem til at indtaste deres personlige data. Men det skete altså som udgangspunkt uden en malware-inficering på computeren. Selv det bedste antivirus-program ville ikke hjælpe, for det var DSL-modemet og ikke computeren, som var blevet hacket.

I 2012 begyndte producenterne så at udsende firmware-opdateringer for at lukke hullet. Men så sent som i marts måned var der stadig mindst 300.000 ramte DSL-modemer i Brasilien. Myndighederne har nu overtaget kontrollen med nogle af DNS-serverne.

Kaspersky Labs konstaterer, at brugerne ikke kan gøre meget for at beskytte sig. Selv et langt og sikkert kodeord til routeren hjælper ikke noget. Det eneste sikre middel er at installere opdateringer jævnligt - hvis det ellers er muligt at få patches.

Tallet på 4,5 millioner manipulerede DSL-modemer i Brasilien skal sammenlignes med, at landets fire største internet-udbydere samlet kun har omkring 15 millioner kunder. Det kan ikke udelukkes, at lignende angreb stadig er i gang uopdaget i andre lande.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S