Gigantisk cyberangreb afsløret i Sydamerika

Et af historiens største cyberangreb er nu afsløret i Brasilien. Mindst 4,5 millioner DSL-modemer er blevet hacket.

Artikel top billede

Kaspersky Labs har nu afsløret et meget kompliceret og omfattende cyberangreb i Brasilien. Siden 2011 er mindst 4,5 millioner DSL-modemer blevet hacket med specielle scripts, der udnytter et sikkerhedshul i firmwaren. Den pågældende sårbarhed blev opdaget i marts 2011, og den blev hurtigt udnyttet til at opnå fuld kontrol over ældre DSL-modemer fra mindst seks forskellige producenter.

Det skete i stilhed og uden at de lokale internet-udbydere eller myndigheder reagerede. Kaspersky Labs kalder det for en "perfekt storm". En helt enestående kombination af uagtsomhed og svigt hos producenter, udbydere og offentlige instanser.

Når de it-kriminelle havde fået kontrol over DSL-modemet, var der fri adgang til at ændre alle indstillinger. Det blev brugt til at ændre adressen for DNS-serveren, så den pegede på én af 40 forskellige servere, som de kriminelle havde installeret - de fleste af dem uden for Brasilien.

Det var kun den primære DNS-server, der blev ændret, og den blev kun aktiveret på bestemte tidspunkter hver dag. Den sekundære DNS-server var fortsat internet-udbyderens egen server eller Googles Public DNS. På dén måde kunne angriberne kontrollere trafikken og samtidig sløre deres angreb.

De falske DNS-servere sendte så brugerne videre til malware-inficerede sider eller falske netbanker, hvor man forsøgte at lokke dem til at indtaste deres personlige data. Men det skete altså som udgangspunkt uden en malware-inficering på computeren. Selv det bedste antivirus-program ville ikke hjælpe, for det var DSL-modemet og ikke computeren, som var blevet hacket.

I 2012 begyndte producenterne så at udsende firmware-opdateringer for at lukke hullet. Men så sent som i marts måned var der stadig mindst 300.000 ramte DSL-modemer i Brasilien. Myndighederne har nu overtaget kontrollen med nogle af DNS-serverne.

Kaspersky Labs konstaterer, at brugerne ikke kan gøre meget for at beskytte sig. Selv et langt og sikkert kodeord til routeren hjælper ikke noget. Det eneste sikre middel er at installere opdateringer jævnligt - hvis det ellers er muligt at få patches.

Tallet på 4,5 millioner manipulerede DSL-modemer i Brasilien skal sammenlignes med, at landets fire største internet-udbydere samlet kun har omkring 15 millioner kunder. Det kan ikke udelukkes, at lignende angreb stadig er i gang uopdaget i andre lande.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S