Gigantisk cyberangreb afsløret i Sydamerika

Et af historiens største cyberangreb er nu afsløret i Brasilien. Mindst 4,5 millioner DSL-modemer er blevet hacket.

Artikel top billede

Kaspersky Labs har nu afsløret et meget kompliceret og omfattende cyberangreb i Brasilien. Siden 2011 er mindst 4,5 millioner DSL-modemer blevet hacket med specielle scripts, der udnytter et sikkerhedshul i firmwaren. Den pågældende sårbarhed blev opdaget i marts 2011, og den blev hurtigt udnyttet til at opnå fuld kontrol over ældre DSL-modemer fra mindst seks forskellige producenter.

Det skete i stilhed og uden at de lokale internet-udbydere eller myndigheder reagerede. Kaspersky Labs kalder det for en "perfekt storm". En helt enestående kombination af uagtsomhed og svigt hos producenter, udbydere og offentlige instanser.

Når de it-kriminelle havde fået kontrol over DSL-modemet, var der fri adgang til at ændre alle indstillinger. Det blev brugt til at ændre adressen for DNS-serveren, så den pegede på én af 40 forskellige servere, som de kriminelle havde installeret - de fleste af dem uden for Brasilien.

Det var kun den primære DNS-server, der blev ændret, og den blev kun aktiveret på bestemte tidspunkter hver dag. Den sekundære DNS-server var fortsat internet-udbyderens egen server eller Googles Public DNS. På dén måde kunne angriberne kontrollere trafikken og samtidig sløre deres angreb.

De falske DNS-servere sendte så brugerne videre til malware-inficerede sider eller falske netbanker, hvor man forsøgte at lokke dem til at indtaste deres personlige data. Men det skete altså som udgangspunkt uden en malware-inficering på computeren. Selv det bedste antivirus-program ville ikke hjælpe, for det var DSL-modemet og ikke computeren, som var blevet hacket.

I 2012 begyndte producenterne så at udsende firmware-opdateringer for at lukke hullet. Men så sent som i marts måned var der stadig mindst 300.000 ramte DSL-modemer i Brasilien. Myndighederne har nu overtaget kontrollen med nogle af DNS-serverne.

Kaspersky Labs konstaterer, at brugerne ikke kan gøre meget for at beskytte sig. Selv et langt og sikkert kodeord til routeren hjælper ikke noget. Det eneste sikre middel er at installere opdateringer jævnligt - hvis det ellers er muligt at få patches.

Tallet på 4,5 millioner manipulerede DSL-modemer i Brasilien skal sammenlignes med, at landets fire største internet-udbydere samlet kun har omkring 15 millioner kunder. Det kan ikke udelukkes, at lignende angreb stadig er i gang uopdaget i andre lande.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job