Historiens største bankangreb er under opsejling

En kriminel bande forsøger at rekruttere botnet-ejere til et stort trojaner-angreb mod amerikanske banker.

Artikel top billede

Sikkerhedsfirmaet RSA advarer nu mod det, der betegnes som en af de mest interessante sager om organiseret it-kriminalitet i år. En cyber-bande har planlagt et stort angreb mod 30 amerikanske banker her sidst på året. Banden forsøger nu helt åbent at hyre 100 botnet-ejere, der skal stille deres botnet til rådighed for angrebet.

RSA mener, at der er tale om det største organiserede cyber-angreb mod banksektoren nogensinde.

Den kriminelle bande vil bruge en mindre kendt trojaner kaldet "Gozi Prinimalka" (navnet henviser til et russisk ord der betyder "at modtage").

Banden hævder, at man allerede har stjålet op mod 30 millioner kroner fra amerikanske banker med denne trojaner.

Det ser ud til, at banden helt bevidst har valgt at gå efter amerikanske netbanker, hvor sikkerheden hos privatkunderne er ringere end i Europa.

Hvor danske netbank-kunder bruger en kombination af adgangskode og nøglekort med en engangskode, er det kun de færreste banker i USA, der har denne form for sikkerhed.

Men det mest usædvanlige er måske, at bandens medlemmer praler med deres bedrifter i nettets chatfora og helt åbent forsøger at rekruttere medlemmer og partnere, som lokkes med en procentdel af tyvekosterne.

Disse partnere skal "trænes", og de skal selv stille med det nødvendige udstyr, og de kan så rekruttere yderligere medlemmer i en pyramide-lignende struktur.

Der er flere interessante tekniske detaljer i angrebet. Banden har udviklet et unikt modul, der simulerer en virtuel maskine på offerets computer og dermed gør det muligt at klone hele systemet, så man snyder banken til at tro, at det er den rigtige bruger der logger sig på.

Desuden vil banden bruge software til IP-telefoni for at blokere opkald fra banken til offeret, der kunne afsløre, at man er ved at plyndre kontoen.

Det menes, at den it-kriminelle undergrund er infiltreret af politiet, og RSA konstaterer derfor, at det er meget risikabelt for banden at forsøge at rekruttere nye medlemmer så åbenlyst.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision