Office 2013 er færdig

Microsoft har afsluttet udviklingen af Office 2013. Den nye kontorpakke er snart klar til download for de første kunder.

Artikel top billede

Nu har kontorpakken Office 2013 nået Release To Manufacturing (RTM) status. Det fortæller Microsoft i sin Office blog. Det betyder, at udviklingen og testfasen er afsluttet, og nu starter arbejdet med at få Office 2013 ud gennem de forskellige distributionskanaler.

Der er store ændringer i denne version af Office, som er optimeret til touch-brugerfladen i Windows 8, og der kommer nye versioner af alle Office-applikationerne, og produkter som Lync, Exchange og SharePoint. Office 2013 kommer også til at køre på ARM-baserede enheder med Windows RT.

Den officielle lancering er sat til første kvartal af 2013, men allerede fra næste måned kan MSDN- og Technet-abonnenter hente den nye pakke. Det samme gælder for virksomhedskunder med Software Assurance-aftaler.

Det cloud-baserede Office 365 kommer også i en ny version i november, som indeholder funktioner fra Office 2013.

Fra den 19. oktober kan alle, som køber Office 2010, få en gratis opgradering til Office 2013, når pakken bliver lanceret. Det er fortsat muligt at hente en ufærdig testversion hos Microsoft.

Kontorpakken Office har altid været en guldrandet forretning for Microsoft, som efterhånden tjener flere penge på salget af Office end på Windows.

Microsofts omsætning med de forskellige Office-applikationer ligger på mere end 25 milliarder kroner i kvartalet, så den nye version har afgørende betydning for selskabets fremtid.

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job