Office 2013 er færdig

Microsoft har afsluttet udviklingen af Office 2013. Den nye kontorpakke er snart klar til download for de første kunder.

Artikel top billede

Nu har kontorpakken Office 2013 nået Release To Manufacturing (RTM) status. Det fortæller Microsoft i sin Office blog. Det betyder, at udviklingen og testfasen er afsluttet, og nu starter arbejdet med at få Office 2013 ud gennem de forskellige distributionskanaler.

Der er store ændringer i denne version af Office, som er optimeret til touch-brugerfladen i Windows 8, og der kommer nye versioner af alle Office-applikationerne, og produkter som Lync, Exchange og SharePoint. Office 2013 kommer også til at køre på ARM-baserede enheder med Windows RT.

Den officielle lancering er sat til første kvartal af 2013, men allerede fra næste måned kan MSDN- og Technet-abonnenter hente den nye pakke. Det samme gælder for virksomhedskunder med Software Assurance-aftaler.

Det cloud-baserede Office 365 kommer også i en ny version i november, som indeholder funktioner fra Office 2013.

Fra den 19. oktober kan alle, som køber Office 2010, få en gratis opgradering til Office 2013, når pakken bliver lanceret. Det er fortsat muligt at hente en ufærdig testversion hos Microsoft.

Kontorpakken Office har altid været en guldrandet forretning for Microsoft, som efterhånden tjener flere penge på salget af Office end på Windows.

Microsofts omsætning med de forskellige Office-applikationer ligger på mere end 25 milliarder kroner i kvartalet, så den nye version har afgørende betydning for selskabets fremtid.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse