Office 2013 er færdig

Microsoft har afsluttet udviklingen af Office 2013. Den nye kontorpakke er snart klar til download for de første kunder.

Artikel top billede

Nu har kontorpakken Office 2013 nået Release To Manufacturing (RTM) status. Det fortæller Microsoft i sin Office blog. Det betyder, at udviklingen og testfasen er afsluttet, og nu starter arbejdet med at få Office 2013 ud gennem de forskellige distributionskanaler.

Der er store ændringer i denne version af Office, som er optimeret til touch-brugerfladen i Windows 8, og der kommer nye versioner af alle Office-applikationerne, og produkter som Lync, Exchange og SharePoint. Office 2013 kommer også til at køre på ARM-baserede enheder med Windows RT.

Den officielle lancering er sat til første kvartal af 2013, men allerede fra næste måned kan MSDN- og Technet-abonnenter hente den nye pakke. Det samme gælder for virksomhedskunder med Software Assurance-aftaler.

Det cloud-baserede Office 365 kommer også i en ny version i november, som indeholder funktioner fra Office 2013.

Fra den 19. oktober kan alle, som køber Office 2010, få en gratis opgradering til Office 2013, når pakken bliver lanceret. Det er fortsat muligt at hente en ufærdig testversion hos Microsoft.

Kontorpakken Office har altid været en guldrandet forretning for Microsoft, som efterhånden tjener flere penge på salget af Office end på Windows.

Microsofts omsætning med de forskellige Office-applikationer ligger på mere end 25 milliarder kroner i kvartalet, så den nye version har afgørende betydning for selskabets fremtid.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job