Office 2013 er færdig

Microsoft har afsluttet udviklingen af Office 2013. Den nye kontorpakke er snart klar til download for de første kunder.

Artikel top billede

Nu har kontorpakken Office 2013 nået Release To Manufacturing (RTM) status. Det fortæller Microsoft i sin Office blog. Det betyder, at udviklingen og testfasen er afsluttet, og nu starter arbejdet med at få Office 2013 ud gennem de forskellige distributionskanaler.

Der er store ændringer i denne version af Office, som er optimeret til touch-brugerfladen i Windows 8, og der kommer nye versioner af alle Office-applikationerne, og produkter som Lync, Exchange og SharePoint. Office 2013 kommer også til at køre på ARM-baserede enheder med Windows RT.

Den officielle lancering er sat til første kvartal af 2013, men allerede fra næste måned kan MSDN- og Technet-abonnenter hente den nye pakke. Det samme gælder for virksomhedskunder med Software Assurance-aftaler.

Det cloud-baserede Office 365 kommer også i en ny version i november, som indeholder funktioner fra Office 2013.

Fra den 19. oktober kan alle, som køber Office 2010, få en gratis opgradering til Office 2013, når pakken bliver lanceret. Det er fortsat muligt at hente en ufærdig testversion hos Microsoft.

Kontorpakken Office har altid været en guldrandet forretning for Microsoft, som efterhånden tjener flere penge på salget af Office end på Windows.

Microsofts omsætning med de forskellige Office-applikationer ligger på mere end 25 milliarder kroner i kvartalet, så den nye version har afgørende betydning for selskabets fremtid.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos