Danske produkter kan blive hacket

Sikkerhedshuller i produkterne kan true danske virksomheders konkurrenceevne og koste danske arbejdspladser, mener Dansk Industri.

Artikel top billede

Hos Dansk Industri (DI) sætter man nu fokus på produkt- og produktions-sikkerhed. På mandag udkommer en ny vejledning i informations-sikkerhed, som skal hjælpe virksomheder med at beskytte sig.

"Vi har endnu ikke kendskab til danske produkter, der er blevet hacket, men vi frygter, at der er for lidt fokus på området ude i virksomhederne. Derfor har vi udgivet vejledninger på området, og vi afholder en international konference om emnet den 31. oktober," siger Henning Mortensen, der er chefkonsulent hos DI.

Han henviser til, at der er set prominente angreb på udenlandske produkter - f.eks. huller i pacemakere, insulinpumper, spilkonsoller og senest Samsungs Smart TV. På produktionssiden har vi set Stuxnet og Duqu, som kan skabe ravage. Der opdages jævnligt sårbarheder i PLC'er, som bruges til at styre industrisystemer.

"I DI frygter vi, at den øgede intelligens i produkterne ikke følges af tilstrækkelig sikkerhed. Dermed er der en risiko for, at produkterne vil være mere sårbare, og at vi derfor vil stå overfor flere og flere produkter, der kan hackes," siger Henning Mortensen.

Virksomhederne er i stort omfang i gang med at sætte produktionsapparatet på deres netværk - typisk med det gode formål at få effektiviseret styring og datafangst. Hvis denne udvidelse af netværket ikke sker korrekt, åbnes der for nye muligheder for at angribe virksomheden, stjæle data og ødelægge produktionen.

Konferencen i slutningen af måneden sætter blandt andet fokus på SCADA- og PLC-sårbarheder, og den byder på en række konkrete anbefalinger til at forbedre sikkerheden.

"Det er utrolig vigtigt, at danske virksomheder arbejder på at beskytte deres intelligente produkter, så vi ikke får danske skandaler a la Sonys Playstation og nu Samsungs Smart TV. Sikre og intelligente danske produkter er betingelsen for, at vi kan bevare danske arbejdspladser og dansk velstand," siger han.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job