Danske produkter kan blive hacket

Sikkerhedshuller i produkterne kan true danske virksomheders konkurrenceevne og koste danske arbejdspladser, mener Dansk Industri.

Artikel top billede

Hos Dansk Industri (DI) sætter man nu fokus på produkt- og produktions-sikkerhed. På mandag udkommer en ny vejledning i informations-sikkerhed, som skal hjælpe virksomheder med at beskytte sig.

"Vi har endnu ikke kendskab til danske produkter, der er blevet hacket, men vi frygter, at der er for lidt fokus på området ude i virksomhederne. Derfor har vi udgivet vejledninger på området, og vi afholder en international konference om emnet den 31. oktober," siger Henning Mortensen, der er chefkonsulent hos DI.

Han henviser til, at der er set prominente angreb på udenlandske produkter - f.eks. huller i pacemakere, insulinpumper, spilkonsoller og senest Samsungs Smart TV. På produktionssiden har vi set Stuxnet og Duqu, som kan skabe ravage. Der opdages jævnligt sårbarheder i PLC'er, som bruges til at styre industrisystemer.

"I DI frygter vi, at den øgede intelligens i produkterne ikke følges af tilstrækkelig sikkerhed. Dermed er der en risiko for, at produkterne vil være mere sårbare, og at vi derfor vil stå overfor flere og flere produkter, der kan hackes," siger Henning Mortensen.

Virksomhederne er i stort omfang i gang med at sætte produktionsapparatet på deres netværk - typisk med det gode formål at få effektiviseret styring og datafangst. Hvis denne udvidelse af netværket ikke sker korrekt, åbnes der for nye muligheder for at angribe virksomheden, stjæle data og ødelægge produktionen.

Konferencen i slutningen af måneden sætter blandt andet fokus på SCADA- og PLC-sårbarheder, og den byder på en række konkrete anbefalinger til at forbedre sikkerheden.

"Det er utrolig vigtigt, at danske virksomheder arbejder på at beskytte deres intelligente produkter, så vi ikke får danske skandaler a la Sonys Playstation og nu Samsungs Smart TV. Sikre og intelligente danske produkter er betingelsen for, at vi kan bevare danske arbejdspladser og dansk velstand," siger han.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)