Danske produkter kan blive hacket

Sikkerhedshuller i produkterne kan true danske virksomheders konkurrenceevne og koste danske arbejdspladser, mener Dansk Industri.

Artikel top billede

Hos Dansk Industri (DI) sætter man nu fokus på produkt- og produktions-sikkerhed. På mandag udkommer en ny vejledning i informations-sikkerhed, som skal hjælpe virksomheder med at beskytte sig.

"Vi har endnu ikke kendskab til danske produkter, der er blevet hacket, men vi frygter, at der er for lidt fokus på området ude i virksomhederne. Derfor har vi udgivet vejledninger på området, og vi afholder en international konference om emnet den 31. oktober," siger Henning Mortensen, der er chefkonsulent hos DI.

Han henviser til, at der er set prominente angreb på udenlandske produkter - f.eks. huller i pacemakere, insulinpumper, spilkonsoller og senest Samsungs Smart TV. På produktionssiden har vi set Stuxnet og Duqu, som kan skabe ravage. Der opdages jævnligt sårbarheder i PLC'er, som bruges til at styre industrisystemer.

"I DI frygter vi, at den øgede intelligens i produkterne ikke følges af tilstrækkelig sikkerhed. Dermed er der en risiko for, at produkterne vil være mere sårbare, og at vi derfor vil stå overfor flere og flere produkter, der kan hackes," siger Henning Mortensen.

Virksomhederne er i stort omfang i gang med at sætte produktionsapparatet på deres netværk - typisk med det gode formål at få effektiviseret styring og datafangst. Hvis denne udvidelse af netværket ikke sker korrekt, åbnes der for nye muligheder for at angribe virksomheden, stjæle data og ødelægge produktionen.

Konferencen i slutningen af måneden sætter blandt andet fokus på SCADA- og PLC-sårbarheder, og den byder på en række konkrete anbefalinger til at forbedre sikkerheden.

"Det er utrolig vigtigt, at danske virksomheder arbejder på at beskytte deres intelligente produkter, så vi ikke får danske skandaler a la Sonys Playstation og nu Samsungs Smart TV. Sikre og intelligente danske produkter er betingelsen for, at vi kan bevare danske arbejdspladser og dansk velstand," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Tekniske Sikkerhedsrådgivere

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse