Danske produkter kan blive hacket

Sikkerhedshuller i produkterne kan true danske virksomheders konkurrenceevne og koste danske arbejdspladser, mener Dansk Industri.

Artikel top billede

Hos Dansk Industri (DI) sætter man nu fokus på produkt- og produktions-sikkerhed. På mandag udkommer en ny vejledning i informations-sikkerhed, som skal hjælpe virksomheder med at beskytte sig.

"Vi har endnu ikke kendskab til danske produkter, der er blevet hacket, men vi frygter, at der er for lidt fokus på området ude i virksomhederne. Derfor har vi udgivet vejledninger på området, og vi afholder en international konference om emnet den 31. oktober," siger Henning Mortensen, der er chefkonsulent hos DI.

Han henviser til, at der er set prominente angreb på udenlandske produkter - f.eks. huller i pacemakere, insulinpumper, spilkonsoller og senest Samsungs Smart TV. På produktionssiden har vi set Stuxnet og Duqu, som kan skabe ravage. Der opdages jævnligt sårbarheder i PLC'er, som bruges til at styre industrisystemer.

"I DI frygter vi, at den øgede intelligens i produkterne ikke følges af tilstrækkelig sikkerhed. Dermed er der en risiko for, at produkterne vil være mere sårbare, og at vi derfor vil stå overfor flere og flere produkter, der kan hackes," siger Henning Mortensen.

Virksomhederne er i stort omfang i gang med at sætte produktionsapparatet på deres netværk - typisk med det gode formål at få effektiviseret styring og datafangst. Hvis denne udvidelse af netværket ikke sker korrekt, åbnes der for nye muligheder for at angribe virksomheden, stjæle data og ødelægge produktionen.

Konferencen i slutningen af måneden sætter blandt andet fokus på SCADA- og PLC-sårbarheder, og den byder på en række konkrete anbefalinger til at forbedre sikkerheden.

"Det er utrolig vigtigt, at danske virksomheder arbejder på at beskytte deres intelligente produkter, så vi ikke får danske skandaler a la Sonys Playstation og nu Samsungs Smart TV. Sikre og intelligente danske produkter er betingelsen for, at vi kan bevare danske arbejdspladser og dansk velstand," siger han.

Læses lige nu

    SEGES Innovation

    IT-projektleder med teknisk indsigt

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car