Nyt direktørjob til Atea-veteran

Hardware-supersælger med fortid hos både Atea og 2ig starter som salgsdirektør hos lille løsningsforhandler.

Artikel top billede

Et halvt år efter, at han sagde sit job op som salgsdirektør hos 2ig, er 41-årige Frederik Bentler nu igen på banen. Denne gang som nybagt partner og salgsdirektør i den lille københavnske løsningsforhandler N2it.

Bentler, som udover sin fortid hos 2ig også har 12 års ansættelse hos Atea på sit CV, starter formelt i sit nye job ved månedsskiftet, men har som ny medejer i firmaet allerede taget fat på arbejdet. Fremtidsplanerne indeholder også en ambition om at kaste sig over salg af hardware, som er hans gamle hjemmebane.

"N2it er startet på den klassiske måde, hvor nye kunder er kommet til via anbefaling fra andre kunder. Sigurd har nu over nogle år vækstet sin forretning og er nået til et punkt, hvor der skal sættes et decideret salgsben på forretningen. Min opgave er at få nogle flere kunder på de eksisterende platforme, men også at finde ud af, om der skal tages nogle nye produkter ind - for eksempel hardware," siger en glad Frederik Bentler.

N2it leverer i dag løsninger indenfor backup, virtualisering og hosting baseret på produkter fra Veeam, Citrix, VMware og Microsoft.

Forhandleren blev stiftet for to og et halvt år siden af den hidtidige eneejer Sigurd Blom Rossel. Virksomheden beskæftiger i dag fem medarbejdere, men med mere tryk på salgsindsatsen, bliver der også brug for flere kolleger.

"Henover den næste periode vil der komme flere medarbejdere, og planen er, at vi skal være op til 20 medarbejdere," siger Frederik Bentler uden dog at sætte en tidsfrist for den ambition.

Han ønsker ikke at oplyse, hvor stor en andel af ejerskabet i N2it han har overtaget.

"Men den er da stor nok til, at jeg har en interesse i, at det bliver en succes," slutter Frederik Bentler.

Læs mere:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Csis Security Group A/S

    Senior Software Engineer

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    Leder af serverteam

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Enterprise Architect

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S