Nyt direktørjob til Atea-veteran

Hardware-supersælger med fortid hos både Atea og 2ig starter som salgsdirektør hos lille løsningsforhandler.

Artikel top billede

Et halvt år efter, at han sagde sit job op som salgsdirektør hos 2ig, er 41-årige Frederik Bentler nu igen på banen. Denne gang som nybagt partner og salgsdirektør i den lille københavnske løsningsforhandler N2it.

Bentler, som udover sin fortid hos 2ig også har 12 års ansættelse hos Atea på sit CV, starter formelt i sit nye job ved månedsskiftet, men har som ny medejer i firmaet allerede taget fat på arbejdet. Fremtidsplanerne indeholder også en ambition om at kaste sig over salg af hardware, som er hans gamle hjemmebane.

"N2it er startet på den klassiske måde, hvor nye kunder er kommet til via anbefaling fra andre kunder. Sigurd har nu over nogle år vækstet sin forretning og er nået til et punkt, hvor der skal sættes et decideret salgsben på forretningen. Min opgave er at få nogle flere kunder på de eksisterende platforme, men også at finde ud af, om der skal tages nogle nye produkter ind - for eksempel hardware," siger en glad Frederik Bentler.

N2it leverer i dag løsninger indenfor backup, virtualisering og hosting baseret på produkter fra Veeam, Citrix, VMware og Microsoft.

Forhandleren blev stiftet for to og et halvt år siden af den hidtidige eneejer Sigurd Blom Rossel. Virksomheden beskæftiger i dag fem medarbejdere, men med mere tryk på salgsindsatsen, bliver der også brug for flere kolleger.

"Henover den næste periode vil der komme flere medarbejdere, og planen er, at vi skal være op til 20 medarbejdere," siger Frederik Bentler uden dog at sætte en tidsfrist for den ambition.

Han ønsker ikke at oplyse, hvor stor en andel af ejerskabet i N2it han har overtaget.

"Men den er da stor nok til, at jeg har en interesse i, at det bliver en succes," slutter Frederik Bentler.

Læs mere:

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job