Nyt direktørjob til Atea-veteran

Hardware-supersælger med fortid hos både Atea og 2ig starter som salgsdirektør hos lille løsningsforhandler.

Artikel top billede

Et halvt år efter, at han sagde sit job op som salgsdirektør hos 2ig, er 41-årige Frederik Bentler nu igen på banen. Denne gang som nybagt partner og salgsdirektør i den lille københavnske løsningsforhandler N2it.

Bentler, som udover sin fortid hos 2ig også har 12 års ansættelse hos Atea på sit CV, starter formelt i sit nye job ved månedsskiftet, men har som ny medejer i firmaet allerede taget fat på arbejdet. Fremtidsplanerne indeholder også en ambition om at kaste sig over salg af hardware, som er hans gamle hjemmebane.

"N2it er startet på den klassiske måde, hvor nye kunder er kommet til via anbefaling fra andre kunder. Sigurd har nu over nogle år vækstet sin forretning og er nået til et punkt, hvor der skal sættes et decideret salgsben på forretningen. Min opgave er at få nogle flere kunder på de eksisterende platforme, men også at finde ud af, om der skal tages nogle nye produkter ind - for eksempel hardware," siger en glad Frederik Bentler.

N2it leverer i dag løsninger indenfor backup, virtualisering og hosting baseret på produkter fra Veeam, Citrix, VMware og Microsoft.

Forhandleren blev stiftet for to og et halvt år siden af den hidtidige eneejer Sigurd Blom Rossel. Virksomheden beskæftiger i dag fem medarbejdere, men med mere tryk på salgsindsatsen, bliver der også brug for flere kolleger.

"Henover den næste periode vil der komme flere medarbejdere, og planen er, at vi skal være op til 20 medarbejdere," siger Frederik Bentler uden dog at sætte en tidsfrist for den ambition.

Han ønsker ikke at oplyse, hvor stor en andel af ejerskabet i N2it han har overtaget.

"Men den er da stor nok til, at jeg har en interesse i, at det bliver en succes," slutter Frederik Bentler.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job