Nyt direktørjob til Atea-veteran

Hardware-supersælger med fortid hos både Atea og 2ig starter som salgsdirektør hos lille løsningsforhandler.

Artikel top billede

Et halvt år efter, at han sagde sit job op som salgsdirektør hos 2ig, er 41-årige Frederik Bentler nu igen på banen. Denne gang som nybagt partner og salgsdirektør i den lille københavnske løsningsforhandler N2it.

Bentler, som udover sin fortid hos 2ig også har 12 års ansættelse hos Atea på sit CV, starter formelt i sit nye job ved månedsskiftet, men har som ny medejer i firmaet allerede taget fat på arbejdet. Fremtidsplanerne indeholder også en ambition om at kaste sig over salg af hardware, som er hans gamle hjemmebane.

"N2it er startet på den klassiske måde, hvor nye kunder er kommet til via anbefaling fra andre kunder. Sigurd har nu over nogle år vækstet sin forretning og er nået til et punkt, hvor der skal sættes et decideret salgsben på forretningen. Min opgave er at få nogle flere kunder på de eksisterende platforme, men også at finde ud af, om der skal tages nogle nye produkter ind - for eksempel hardware," siger en glad Frederik Bentler.

N2it leverer i dag løsninger indenfor backup, virtualisering og hosting baseret på produkter fra Veeam, Citrix, VMware og Microsoft.

Forhandleren blev stiftet for to og et halvt år siden af den hidtidige eneejer Sigurd Blom Rossel. Virksomheden beskæftiger i dag fem medarbejdere, men med mere tryk på salgsindsatsen, bliver der også brug for flere kolleger.

"Henover den næste periode vil der komme flere medarbejdere, og planen er, at vi skal være op til 20 medarbejdere," siger Frederik Bentler uden dog at sætte en tidsfrist for den ambition.

Han ønsker ikke at oplyse, hvor stor en andel af ejerskabet i N2it han har overtaget.

"Men den er da stor nok til, at jeg har en interesse i, at det bliver en succes," slutter Frederik Bentler.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S