Hey webshop-ejer, har du styr på sikkerheden i din webshop?

Symantec advarer små, danske webshops mod store trusler.

Artikel top billede

Når driftige butiksejere vælger at åbne webshops, er det ønsket om en god omsætning, der er i tankerne. Ikke sikkerhed.

Det mener Symantec, der med en kampagne forsøger at få danske webshopejere til at blive mere bevidste om sikkerhed, som et element der også kan have stor indflydelse på indtjeningen.

"Shoppernes backend kan blive angrebet og værdifuld data blive stjålet. Men der er også risiko for, at de besøgende bliver inficeret med malware på butikkens hjemmeside. Så der kan både være økonomisk tab og tab af tillid. Tør kunderne vende tilbage og stole på butikken?" spørger Peter Schjøtt, it-sikkerhedsekspert hos Symantec.

Hvorfor skulle russiske kriminelle bryde ind i min lille webbutik?

It-trusler har mange ansigter i dag. En webbaseret virksomhed kunne i teorien blive offer for både afpresning, spionage eller hacktivisme.
Men mange mindre virksomhedsejere mener ikke, at deres biks er interessant for kriminelle - og derfor får sikkerheden ikke nok opmærksomhed, mener Peter Schjøtt.

"Glem det! Kriminelle er fløjtende ligeglade. Så længe du har en mailadresse eller et domæne, så er du interessant for dem. Det er systematiseret," siger Peter Schjøtt.

"Det er måske lidt provokerende sagt, men mange webshopejere er lidt naive i forhold til hvilke trusler, de kan være udsat for," siger Peter Schjøtt.

Han mener, at kriminelle logisk vil flytte sig væk fra indbrud i store virksomheder og over mod de mindre ofre, fordi sikkerheden simpelthen er ringere der.

"Men mange af de angreb, vi ser rundt omkring, kunne være forhindret med meget enkle foranstaltninger".

Hvad gør vi?

Men hvordan styrker vi sikkerheden i de små webbutikker.

"Som en start skal man være mere bevidst omkring det. Man bør tage det med i sine forretningsovervejelser. Det kan godt være, at man kommer frem til, at man ikke har behov for at bygge Fort Knox, men så længe man er bevidst om sikkerhedsudfordringen, så kan man tage nogle bevidste valg," siger Peter Schjøtt.

Han mener ikke, at alle webshopejere skal gå ud at blive sikkerhedseksperter. Men de skal søge hjælp og de skal sikre sig at deres samarbejdspartnere har styr på sikkerheden i de ting de sælger.

"Sørg for at få ting, der er kodet ordentligt fra begyndelsen. Det er meget nemmere, hvis sikkerhed er tænkt med fra starten. Og hold jeres setup så simpelt som muligt. Selvfølgelig vil man gerne have en attraktiv webbutik, der bruger dynamiske teknologier, men med mere funktionalitet følger flere kilder til usikkerhed," siger Peter Schjøtt.

Sidst men ikke mindst, skal der jævnligt laves test, så man for eksempel ved, hvor lang tid der skal bruges på at skifte en død eller kompromitteret database ud.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS