Kritisk sikkerhedsbrist i millioner af Linksys-routere

Millioner af routere kan være truet af et nyt sikkerhedshul.

Artikel top billede

Sikkerhedsfirmaet Defense Code fortæller, at man har fundet en såkaldt zero-day-exploit i routere fra Cisco-datterselskabet Linksys. Det skriver digi.no. Linksys er en af de største leverandører af netværksudstyr med over 70 millioner solgte routere.

I en meddelelse fortæller Defense Code, at man har kontaktet Cisco for flere måneder siden for at fortælle om root-access sårbarheden, der ligger i default-installationen af deres Linksys-routere. Defense Code har leveret en detaljeret beskrivelse af sårbarheden og et eksempel på, hvordan den kan udnyttes.

Cisco svarede, at sikkerhedshullet allerede var lukket i den seneste version af deres firmware. Men det passer ikke, fortæller Defense Code. Sårbarheden findes fortsat i den seneste officielle firmware fra Linksys, version 4.30.14, og alle tidligere versioner er også sårbare.

Hullet bliver demonstreret i den nedenstående video, og det er blevet testet på en Cisco Linksys WRT54GL router, men andre modeller fra Linksys skulle også være sårbare.

Defense Code fortæller, at man vil frigive alle de tekniske detaljer om sårbarheden inden for de næste to uger og opfordrer samtidig Cisco til at handle for at få lukket hullet.

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Søfartsstyrelsen

Strategisk og visionær it-arkitekt

Region Sjælland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job