Kritisk sikkerhedsbrist i millioner af Linksys-routere

Millioner af routere kan være truet af et nyt sikkerhedshul.

Artikel top billede

Sikkerhedsfirmaet Defense Code fortæller, at man har fundet en såkaldt zero-day-exploit i routere fra Cisco-datterselskabet Linksys. Det skriver digi.no. Linksys er en af de største leverandører af netværksudstyr med over 70 millioner solgte routere.

I en meddelelse fortæller Defense Code, at man har kontaktet Cisco for flere måneder siden for at fortælle om root-access sårbarheden, der ligger i default-installationen af deres Linksys-routere. Defense Code har leveret en detaljeret beskrivelse af sårbarheden og et eksempel på, hvordan den kan udnyttes.

Cisco svarede, at sikkerhedshullet allerede var lukket i den seneste version af deres firmware. Men det passer ikke, fortæller Defense Code. Sårbarheden findes fortsat i den seneste officielle firmware fra Linksys, version 4.30.14, og alle tidligere versioner er også sårbare.

Hullet bliver demonstreret i den nedenstående video, og det er blevet testet på en Cisco Linksys WRT54GL router, men andre modeller fra Linksys skulle også være sårbare.

Defense Code fortæller, at man vil frigive alle de tekniske detaljer om sårbarheden inden for de næste to uger og opfordrer samtidig Cisco til at handle for at få lukket hullet.

Læses lige nu

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS