Sådan håndterede man 30.000 Wi-Fi brugere samtidig under Super Bowl

Tilskuerne til finalen i amerikansk fodbold fik gratis og hurtig trådløs netadgang. Men nogle mobile enheder blev konfiskeret ved indgangen.

Artikel top billede

Natten mellem søndag og mandag dansk tid vandt Baltimore Ravens over San Francisco 49's i det gigantiske Super Dome stadion i New Orleans. Den store Super Bowl finale i amerikansk fodbold er den mest sete tv-udsendelse i USA, og der betales svimlende beløb for reklameindslag i pauserne.

Men Super Bowl er også en stor teknisk udfordring - og årets finale blev overskygget af en halv times strømafbrydelse. Så gik det bedre med det trådløse netværk i Super Dome, som blev fyldt med 73.000 fodbold-fans under finalen.

Ars Technica fortæller om arbejdet med at installere det gigantiske trådløse netværk, som skulle være i stand til at håndtere 30.000 samtidige forbindelser.

Der blev installeret 700 trådløse access points inde i Super Dome og yderligere 250 til folk på parkeringspladsen foran stadion.
 
De sædvanlige forbud mod at medbringe alkohol, våben, fyrværkeri og madvarer blev i år suppleret med en ny regel. Det var forbudt at medbringe trådløst udstyr, som ville forstyrre Wi-Fi netværket i Super Dome.

Gæsterne fik deres tasker gennemsøgt. Målet var at forhindre "ukontrollerede access points eller udstyr der forsøger at sende på den samme frekvens" som stadiets Wi-Fi netværk. Det pågældende udstyr blev enten deaktiveret eller konfiskeret ved indgangen.

"Forestil dig at du kommer med et trådløst kamera, og det bruger 2,4 GHz frekvensområdet og sender et konstant signal. Alt som opererer i det samme frekvensområde kan skabe interferens. Nogle af enhederne har kun minimal betydning, men andre kan få en stor effekt," forklarer den it-ansvarlige Dave Stewart til Ars Technica.

Kontrollen af det trådløse udstyr stoppede ikke kun ved indgangen. Der stod også folk klar til at spore forstyrrende udstyr i stadion under selve kampen - så tilskuerne kunne altså risikere at få et klap på skulderen, hvis deres medbragte mobile enheder skabte knas i det trådløse netværk.

I modsætning til det fodbold som vi kender er der mange pauser og ikke så meget action i amerikansk fodbold. En typisk kamp kan strække sig over tre timer, men der er i gennemsnit kun 11 minutter, hvor der faktisk sker noget på banen.

Så tilskuerne har masser af tid til at tjekke sin e-mail, uploade billeder til Facebook eller surfe på nettet. Det kræver så et robust trådløst netværk til alle de mobile internet-forbindelser. Superdome har tidligere haft et trådløst netværk, der var forbeholdt de ansatte.

Nu var man for første gang klar med Wi-Fi til alle tilskuerne med en konstant down- og upstream-hastighed på 20 Mbit/s - helt åbent og uden kodeord.

Ars Technica har mange flere tekniske detaljer om det gigantiske trådløse netværk til årets Super Bowl.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S