Ny trojaner: Pas på pdf-dokumenter

Kaspersky Lab advarer mod en ny trojaner, MiniDuke, der bliver brugt til at angribe offentlige institutioner.

Artikel top billede

Det russiske sikkerhedsfirma Kaspersky Lab har udsendt en advarsel mod en ny trojaner, MiniDuke, som har spredt sig i den seneste uge. Den er allerede blevet brugt til at angribe offentlige institutioner i Ukraine, Belgien, Portugal, Rumænien, Tjekkiet og Irland.

Der er også meldinger om angreb mod et forskningscenter, en sundhedstjeneste i USA og en forskningsfond i Ungarn.

Ifølge Kaspersky er der tale om et meget usædvanligt cyber-angreb.

"Jeg husker denne type ondsindede angreb fra slutningen af 90'erne og begyndelsen af 00'erne. Det virker som om, at denne type af cyber-kriminelle har været på orlov i mere end et årti, og nu pludselig har meldt sig på banen igen som aktive cyber-kriminelle," siger Eugene Kaspersky, der er stifter af sikkerhedsfirmaet.

MiniDuke er skjult i pdf-filer og placerer en meget lille downloader på 20 kb på offerets computer. Denne downloader er skrevet i maskinsproget Assembler. Malwaren er blandt andet i stand til at afværge analysesoftware som Wireshark og Tcpdump. Den bruger tweets på Twitter med specielt kodede adresser til at levere instruktioner til de inficerede computere.

MiniDuke sender også kode skjult i GIF-billeder til offerets maskine. En del af metoderne er ikke set anvendt i lang tid.

"Denne elite af 'old school' malware-programmører var før i tiden ekstremt effektive til at udvikle komplekse vira. Denne viden kombinerer de nu med de nye typer af exploits, der kan overleve i virtuelle miljøer som fx sandkasser ved at forblive i dvale under tests og dermed undgå at blive opdaget," siger Eugene Kaspersky.

Crysys Labs har udgivet en rapport om MiniDuke, og Kaspersky Lab har en række anbefalinger til beskyttelse på denne side.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job