Kunøe lægger millioner på bordet: Vil sikre sig kontrol over it-selskab

It-investoren trækker det store check-hæfte frem for at købe aktiepost i it-firma.

Artikel top billede

For en måned siden trak it-investoren Ib Kunøe 158 millioner kroner ud af kronjuvelen Atea. Nu er han klar til at udskrive en check på 23 millioner kroner for at købe sig til fuld kontrol med softwareselskabet Netop Solutions.

Det fremgår af en børsmeddelelse fra selskabet, at Ib Kunøe gennem sit selskab Consolidated Holding har indgået aftale om køb af 13,5 procent af aktierne i Netop Solutions til en kurs på 10.

Det bringer Consolidated Holdings andel af aktiebeholdningen op på tilsammen 77 procent. Samtidig har de øvrige aktionærer fået et købstilbud på de resterende aktier til samme kurs.

Consolidated Holding meddeler samtidig, at det er planen at afnotere Netop Solutions fra børsen i København.

"Vores hovedaktionær har ønsket af få den fulde kontrol i selskabet. Det er et spørgsmål om, hvor praktisk det er, at et så lille selskab overhovedet er børsnoteret," siger administrerende direktør i Netop Solutions Kurt Bager.

Netop Solutions har samtidig offentliggjort sit regnskab for 2012, som viste et negativt driftsresultat, et underskud på 19,3 millioner kroner og en omsætning, der er faldet med tre procent til 85,3 millioner kroner. Resultatet er en smule dårligere end forventet.

Ifølge Kurt Bager vil der ikke ske nogen ændring i strategien for Netop Solutions.

"Det er stadig planen at vækste forretningen. Men fremover vil vi ikke være så drevet af de kvartalstal, vi løbende leverer til fondsbørsen," siger han.

Efter offentliggørelsen af købsplanerne steg Netop Solutions-aktien med næsten 25 procent fra kurs 7,8 til 9,60.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S