Kunøe lægger millioner på bordet: Vil sikre sig kontrol over it-selskab

It-investoren trækker det store check-hæfte frem for at købe aktiepost i it-firma.

Artikel top billede

For en måned siden trak it-investoren Ib Kunøe 158 millioner kroner ud af kronjuvelen Atea. Nu er han klar til at udskrive en check på 23 millioner kroner for at købe sig til fuld kontrol med softwareselskabet Netop Solutions.

Det fremgår af en børsmeddelelse fra selskabet, at Ib Kunøe gennem sit selskab Consolidated Holding har indgået aftale om køb af 13,5 procent af aktierne i Netop Solutions til en kurs på 10.

Det bringer Consolidated Holdings andel af aktiebeholdningen op på tilsammen 77 procent. Samtidig har de øvrige aktionærer fået et købstilbud på de resterende aktier til samme kurs.

Consolidated Holding meddeler samtidig, at det er planen at afnotere Netop Solutions fra børsen i København.

"Vores hovedaktionær har ønsket af få den fulde kontrol i selskabet. Det er et spørgsmål om, hvor praktisk det er, at et så lille selskab overhovedet er børsnoteret," siger administrerende direktør i Netop Solutions Kurt Bager.

Netop Solutions har samtidig offentliggjort sit regnskab for 2012, som viste et negativt driftsresultat, et underskud på 19,3 millioner kroner og en omsætning, der er faldet med tre procent til 85,3 millioner kroner. Resultatet er en smule dårligere end forventet.

Ifølge Kurt Bager vil der ikke ske nogen ændring i strategien for Netop Solutions.

"Det er stadig planen at vækste forretningen. Men fremover vil vi ikke være så drevet af de kvartalstal, vi løbende leverer til fondsbørsen," siger han.

Efter offentliggørelsen af købsplanerne steg Netop Solutions-aktien med næsten 25 procent fra kurs 7,8 til 9,60.

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect