Hidsig spam-betjent blokerer danske emails

Derfor kan flere kunder hos One.com stadig ikke sende emails.

Artikel top billede

One.com kæmper i denne uge med at give sine kunder uhindret mulighed for at sende emails. Der arbejdes stadig.

Det skyldes, at flere One.com-mailservere løbende er blevet kategoriseret som spammere hos spam-jægerne ved SpamCop. SpamCop opretholder en af mange blacklister, som mailudbydere kan bruge til at opsnappe og kvæle spam-post.

Men ifølge Thomas Darré Medard Frederiksen, operationel direktør One.com, så gør SpamCop et lidt for ihærdigt arbejde.

"Vi støtter det arbejde, som blandt andet SpamCop laver. Det er megavigtigt. Men SpamCop reagerer særdeles aggressivt på spam. De har registreret flere af vores servere som spammere, men i et af tilfældene var der blevet sendt 16 mails fra en server. Det er et ekstremt lille antal, som vi selv har svært ved at reagere på," siger Thomas Darré Medard Frederiksen. Han peger på, at den lignende tjeneste fra SpamHouse eller nogle af de andre spambekæmpere ikke har kategoriseret One.com-servere som spamudsendere.

One.com mistænker ubudne gæster for at stå bag den raffinerede udsendelse af spam via firmaets kunder.

Enten ved at lægge malware på kunders maskiner eller på anden måde via kundens computer at have opsnappet kundernes kodeord har spammere misbrugt adgangen og udsendt spam fra One.coms servere - i små afmålte antal. 

"Det er meget små mængder. Normalt kan vi opdage det, når der bliver sendt spam fra vores servere. Det har ikke været muligt for at se her," siger Thomas Darré Medard Frederiksen.

"Normalt blokerer blacklisterne udbydere, der åbenlyst er spammere og som ikke reagerer. Men det gør vi. Vi forsøger at bekæmpe det, og alligevel bliver vi blokeret". 

Hjælp os med at stoppe det

Ifølge Thomas Darré Medard Frederiksen er One.com i dialog med SpamCop om deres aggressive kategorisering af den danske webhost. Men hans kolleger arbejder også i døgndrift på at forhindre problemet ved at styrke infrastrukturen og lægge filtre på udgående post, så udefrakommende ikke kan sende post - selv i små mængder - hvis de skaffer sig adgang til en One.com-kundes oplysninger.

"I den forbindelse vil jeg gerne påpege, hvor vanvittigt vigtigt det er, at man sikrer sin adgang til sin mailkonti. Det vil sige et stærkt password, som man husker at skifte, og at man husker at opdatere sine programmer og maskine," siger Thomas Darré Medard Frederiksen.

Noget som One.com har tips til her og her.

Der er stadig post, der bliver blokeret. One.coms operationelle direktør foreslår, at ramte kunder i mellemtiden enten bruger deres ISP'ers smtp-server i stedet for One.coms - eller bruger One.coms webmail, der ikke er ramt, fordi den ligger på en separat SMTP-server, som ikke bruges af andre.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S