Hidsig spam-betjent blokerer danske emails

Derfor kan flere kunder hos One.com stadig ikke sende emails.

Artikel top billede

One.com kæmper i denne uge med at give sine kunder uhindret mulighed for at sende emails. Der arbejdes stadig.

Det skyldes, at flere One.com-mailservere løbende er blevet kategoriseret som spammere hos spam-jægerne ved SpamCop. SpamCop opretholder en af mange blacklister, som mailudbydere kan bruge til at opsnappe og kvæle spam-post.

Men ifølge Thomas Darré Medard Frederiksen, operationel direktør One.com, så gør SpamCop et lidt for ihærdigt arbejde.

"Vi støtter det arbejde, som blandt andet SpamCop laver. Det er megavigtigt. Men SpamCop reagerer særdeles aggressivt på spam. De har registreret flere af vores servere som spammere, men i et af tilfældene var der blevet sendt 16 mails fra en server. Det er et ekstremt lille antal, som vi selv har svært ved at reagere på," siger Thomas Darré Medard Frederiksen. Han peger på, at den lignende tjeneste fra SpamHouse eller nogle af de andre spambekæmpere ikke har kategoriseret One.com-servere som spamudsendere.

One.com mistænker ubudne gæster for at stå bag den raffinerede udsendelse af spam via firmaets kunder.

Enten ved at lægge malware på kunders maskiner eller på anden måde via kundens computer at have opsnappet kundernes kodeord har spammere misbrugt adgangen og udsendt spam fra One.coms servere - i små afmålte antal. 

"Det er meget små mængder. Normalt kan vi opdage det, når der bliver sendt spam fra vores servere. Det har ikke været muligt for at se her," siger Thomas Darré Medard Frederiksen.

"Normalt blokerer blacklisterne udbydere, der åbenlyst er spammere og som ikke reagerer. Men det gør vi. Vi forsøger at bekæmpe det, og alligevel bliver vi blokeret". 

Hjælp os med at stoppe det

Ifølge Thomas Darré Medard Frederiksen er One.com i dialog med SpamCop om deres aggressive kategorisering af den danske webhost. Men hans kolleger arbejder også i døgndrift på at forhindre problemet ved at styrke infrastrukturen og lægge filtre på udgående post, så udefrakommende ikke kan sende post - selv i små mængder - hvis de skaffer sig adgang til en One.com-kundes oplysninger.

"I den forbindelse vil jeg gerne påpege, hvor vanvittigt vigtigt det er, at man sikrer sin adgang til sin mailkonti. Det vil sige et stærkt password, som man husker at skifte, og at man husker at opdatere sine programmer og maskine," siger Thomas Darré Medard Frederiksen.

Noget som One.com har tips til her og her.

Der er stadig post, der bliver blokeret. One.coms operationelle direktør foreslår, at ramte kunder i mellemtiden enten bruger deres ISP'ers smtp-server i stedet for One.coms - eller bruger One.coms webmail, der ikke er ramt, fordi den ligger på en separat SMTP-server, som ikke bruges af andre.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision