Mozilla til telegigant: Stop salg til diktaturer eller vi blokerer jer

Firefox-skaberen Mozilla vil måske afvise TeliaSonera's SSL-certifikater, fordi selskabet har solgt overvågnings-teknologi til diktaturstater.

Artikel top billede

Telegiganten TeliaSonera har bedt Mozilla om at inkludere sit nye rod-certifikat i Firefox-browserens liste over legitime Certificate Authorities (CA'er). Det er en forudsætning for, at websites med SSL-certifikater fra TeliaSonera kan oprette en krypteret forbindelse til Firefox-browsere.

Godkendelsen burde være en rutinesag. Men nu ser det ud til, at det kan udvikle sig til en pinlig affære for teleselskabet. Det skriver The Register. Mozilla har, som man altid gør, bedt sine brugere om at komme med deres synspunkter. Men reaktionerne fra brugerne har mildest talt været blandede.

Flere brugere henviser til en svensk dokumentar-udsendelse, hvor TeliaSonera bliver anklaget for at sælge overvågnings-teknologi til lande som Hviderusland, Usbekistan, Aserbadsjan og Georgien.

Det er en gammel historie, som tidligere har været omtalt i Slate og et blogindlæg fra organisationen Electronic Frontier Foundation.

Men nu kan sagen blive et aktuelt problem for TeliaSonera. Flere brugere opfordrer til, at Mozilla bør afvise at godkende det nye rod-certifikat fra teleselskabet.

Når browseren besøger en HTTPS-beskyttet webside - som f.eks. en netbank - skal den verificere, at den har kontakt med den rigtige side, og ikke en falsk kopi-hjemmeside.

Det sker ved at webstedet sender sit SSL-certifikat, der fungerer som et slags id-kort, til browseren, som så kontrollerer ægtheden med rod-certifikatet fra det selskab der har udstedt SSL-id'en.

Hvis Mozilla vælger at afvise TeliaSonera's nye certifikat, vil Firefox-brugere som besøger et websted med et SSL-certifikat der er genereret under det nye rod-certifikat modtage en stærk advarsel. Det kan blive et stort problem for TeliaSonera.

En talsmand for teleselskabet siger til The Register, at man er "bekymret" over Mozillas håndtering af sagen og understreger at TeliaSonera kun imødekommer lovlige henvendelser fra myndighederne. Nu vil teleselskabet forsøge at løse problemet i en dialog med Mozilla.

Men Mozilla frygter tilsyneladende, at TeliaSonera har udstedt certifikater som diktatur-stater kan bruge til at opfange krypteret webtrafik til legitime websteder.

Mozilla-programchef Kathleen Wilson hævder at der er beviser for, at TeliaSonera har solgt software, tjenester eller enheder til tvivlsomme regimer, der kan bruges til at aflytte krypteret kommunikation.

Hun mener at der bør indføres en politik om, at CA'er ikke må sælge teknologi til lande som undertrykker deres egen befolkning.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,