Nu kan du låne e-bøger fra de største danske forlag

Store danske forlag lancerer konkurrent til eReolen i næste uge.

Artikel top billede

I løbet af næste uge får to millioner danskere mulighed for at låne e-bøger fra de største danske forlag. Omkring 45 biblioteker har indgået aftale med forlagenes nye tjeneste ebib.dk, der tilbyder udlån af mere end 5.000 e-bøger. Det skriver Politiken.

Det er mere end dobbelt så mange titler, som den konkurrerende tjeneste eReolen har.

Store forlag som Lindhardt og Ringhof og Gyldendal trak i fjor alle deres titler ud af eReolen, fordi forlagene og eReolen ikke kunne enes om vilkårene.

"Vi er meget tilfredse med, at vi nu med ebib.dk får afprøvet en ny model," siger Elisabeth Nøjgaard fra Gyldendal til avisen.

Den nye tjeneste fungerer på en anden måde end eReolen. På eReolen er der i princippet ingen begrænsninger på udlånet, og dermed kan populære titler blive udlånt mange gange. Det har forlagene været utilfredse med, fordi de så det som ødelæggende for deres forretning. På Ebib.dk betaler bibliotekerne for et vist antal e-bøger. For hver bog køber man så en licens, der gælder for fire udlån.

Med den nye tjeneste risikerer lånerne altså at skulle vente på en e-bog, akkurat som det nogle gange er tilfældet med papirbøger.

Formanden for Danmarks Biblioteksforening, Vagn Ytte Larsen, er utilfreds:

"Det er forvirrende for lånerne og fordyrende for bibliotekerne. Det er ikke holdbart, at der skal være to tjenester, men nu bliver det afprøvet, og om et års tid kan man forhåbentlig finde en fælles løsning med basis i Danskernes Digitale Bibliotek," siger Vagn Ytte Larsen til Politiken.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Ida Møller Pedersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med handel, da hun har en handelsuddannelse kombineret med en EUX. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job