Her går vi totalt feriefoto-amok

Her er verdens mest fotograferede lokationer. Lille Danmark er også med på listen. Se placeringen for København, Odense eller Aarhus.

Artikel top billede

Europa er godt og grundigt gennemknipset. Dump fra Google.

Det er en yndet sport at dokumentere sine ferier med billeder.

Det er der håndfaste beviser på i form af et kort baseret på Google Maps kombineret med geodata fra billeder.

Net-siden Sightsmap har nemlig flettet data fra billedtjenesten Panoramio sammen med Googles korttjeneste og skabt et varmekort, der illustrerer de mest hyppige lokationer for digitale skarpskud. 

De gule områder viser det højeste antal billeder, mens orange, rosa og til slut lilla illustrerer neddroslingen i fotoiveren.

Empire State Building topper

New York er den mest fotograferede by efterfulgt af Rom, Barcelona, Istanbul og Paris.

Zoomer man ind på vores eget lille kongerige, kommer København ind som nummer 63 på listen. 

Aarhus er nummer 766, mens Odense rangerer som nummer 2209.

Empire State Building er det mest fotograferede sted i verden i denne undersøgelse. Dump: Google.

Geo-tagging
Rangeringen er blevet til ved at samle de geografiske informationer, der gemmes sammen med et foto. Når billedet uploades, følger disse data nemlig med ud i cyberspace.

Disse informationer kombinerer Panoramio med et kort, og resultatet er en grafik, der illustrerer, hvor der tages flest billeder.

Ud over at være en pegepind, der fortæller om, hvor mange fotos der tages, har kortet også interaktive muligheder. Brugeren kan for eksempel klikke sig ind på København og se, hvilke billeder der er blevet knipset her.

Også en ferieplanlægger

Projektet handler dog ikke bare om at afdække fotovaner, for man kan også zoome ind på et område og finde links til hoteller, seværdigheder eller restauranter. 

Ligeledes kan man klikke sig frem til besøgsruter i et lokalområde.

Læs også:

DR-censur er grundløs: Geo-spærring er ikke kopi-spærring

Derfor bør du slukke for GPS'en på din telefon

Projekt: Her er alle overvågningskameraer i Danmark

Læses lige nu

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S