Her går vi totalt feriefoto-amok

Her er verdens mest fotograferede lokationer. Lille Danmark er også med på listen. Se placeringen for København, Odense eller Aarhus.

Artikel top billede

Europa er godt og grundigt gennemknipset. Dump fra Google.

Det er en yndet sport at dokumentere sine ferier med billeder.

Det er der håndfaste beviser på i form af et kort baseret på Google Maps kombineret med geodata fra billeder.

Net-siden Sightsmap har nemlig flettet data fra billedtjenesten Panoramio sammen med Googles korttjeneste og skabt et varmekort, der illustrerer de mest hyppige lokationer for digitale skarpskud. 

De gule områder viser det højeste antal billeder, mens orange, rosa og til slut lilla illustrerer neddroslingen i fotoiveren.

Empire State Building topper

New York er den mest fotograferede by efterfulgt af Rom, Barcelona, Istanbul og Paris.

Zoomer man ind på vores eget lille kongerige, kommer København ind som nummer 63 på listen. 

Aarhus er nummer 766, mens Odense rangerer som nummer 2209.

Empire State Building er det mest fotograferede sted i verden i denne undersøgelse. Dump: Google.

Geo-tagging
Rangeringen er blevet til ved at samle de geografiske informationer, der gemmes sammen med et foto. Når billedet uploades, følger disse data nemlig med ud i cyberspace.

Disse informationer kombinerer Panoramio med et kort, og resultatet er en grafik, der illustrerer, hvor der tages flest billeder.

Ud over at være en pegepind, der fortæller om, hvor mange fotos der tages, har kortet også interaktive muligheder. Brugeren kan for eksempel klikke sig ind på København og se, hvilke billeder der er blevet knipset her.

Også en ferieplanlægger

Projektet handler dog ikke bare om at afdække fotovaner, for man kan også zoome ind på et område og finde links til hoteller, seværdigheder eller restauranter. 

Ligeledes kan man klikke sig frem til besøgsruter i et lokalområde.

Læs også:

DR-censur er grundløs: Geo-spærring er ikke kopi-spærring

Derfor bør du slukke for GPS'en på din telefon

Projekt: Her er alle overvågningskameraer i Danmark

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S