Her er årsagen til Fonas betalingsstandsning - mindst to købere klar i kulissen

To købere er interesserede i en stærkt beskåret udgave af kriseramte Fona. Nye dokumenter afslører de konkrete problem-stillinger, der har fået læsset til at vælte for Fona.

Artikel top billede

Fonas fremtid balancerer på en knivsæg.

På den ene side skal der findes en eller flere investorer som vil skyde penge i at videreføre dele af den kriseramte butikskæde.

På den anden side skal Fonas kreditorer samtidig nikke til en redningsplan, som vil betyde millionstore tab for bank, leverandører og andre samarbejdspartnere.

Torsdag i sidste uge udsendte de advokater, som står for forsøget på at rekonstruere Fona, en redegørelse til kreditorerne.

Her fremgår det, at der siden betalingsstandsningen trådte i kraft 1. februar er forhandlet med to mulige købere.

Læs mere om Fonas nedtur her:
Konkursen truer: Derfor er det gået helt galt for Fona

Men selv hvis forhandlingerne falder i hak og Fona bliver solgt, er der ingen vej uden om butikslukninger og dermed også fyringer blandt de ansatte.

"Det sker ved, at en række butikker lukkes og/eller afstås og afvikles," hedder det blandt andet i advokaternes redegørelse.

Det fremgår desuden, at der skal ske en "tilpasning af organisationen, således at den modsvarer købers forventninger", som det udtrykkes.

Blandt andet skal Fonas reparationsafdeling - der går under navnet Elektronikcenteret - udskilles i en særlig enhed og sælges.

Tab på 50 millioner

Redegørelsen til kreditorerne nævner ikke navne på de mulige købere, og advokat Ole Borch fra Bech-Bruun, der sammen med sin kollega Pernille Bigaard fra Plesner er udpeget som såkaldte rekonstruktører, ønsker ikke at oplyse navne på de interesserede købere.

I redegørelsen fra de to advokater kan man også læse, at Fona de seneste 16 måneder har tabt 50 millioner kroner.

Efter at advokaterne har gennemgået selskabets aktiver, er egenkapitalen nedskrevet fra det seneste regnskabs plus på 200 millioner kroner til nu at være et minus på 40 millioner kroner.

Fonas ejes med 40 procent af det norske Elkjøp, der også driver en af Fonas hårdeste konkurrenter Elgiganten.

Aktiemajoriteten på 60 procent ligger hos Kjær-familien med Fonas øverste chef Michael Kjær i spidsen.

I sidste måned var de hårde økonomiske realiteter derfor, at kreditorerne bankede på, mens kassen i Fona var tom.

Derfor var der brug for flere penge fra ejerne. Men parterne har ifølge redegørelsen til kreditorerne ikke "kunne finde enighed om at tilføre (...) likviditet".

Det er formentlig den uenighed, der i sidste måned fik Elkjøps koncernchef Jaan Ivar Semlitsch til at forlade bestyrelsen i Fonas moderselskab F Group.

Læs mere om det her: Storaktionær trækker sig fra kriseramte Fonas bestyrelse - se hans kryptiske begrundelse

Computerworld har tidligere forgæves søgt at få en kommentar fra Elkjøp og Fona om denne sag.

Kreditorernes dilemma

Den største gruppe af kreditorer i Fona er vareleverandører, som tilsammen har et tilgodehavende på mere end 140 millioner kroner.

Desuden har Nordea 74 millioner i klemme. Fona har også huslejeforpligtelser på 80 millioner kroner, mens de omkring 700 ansatte har lønkrav på tilsammen 66 millioner kroner.

Det er dog leverandørgælden, der er Fonas største problem.

Det er planen at tilbyde leverandørerne en akkord. Ifølge advokaterne står kreditorerne lige nu til at få 88 procent af deres tilgodehavende.

Men meget står og falder med, om Fonas varelagre, som i dag er bogført til på 250 millioner kroner, reelt har den værdi, som de er bogført til.

I elektronikbranchen taber lagervarer hurtigt deres værdi. Revisionen har da også taget forbehold for netop dette punkt.

Kan Fona ikke sælge sit lager til den bogførte værdi, bliver kreditorernes tab tilsvarende større.

Kreditorerne er i at dilemma. Afviser de advokaternes plan for rekonstruktion, kan hele øvelsen ende i en konkurs for Fona med risiko for, at kreditorerne mister alle deres penge.

Kreditorerne er indkaldt til møde torsdag i denne uge - den 25. februar - hvor advokaterne vil fremlægge deres forslag til en redningsplan.

Læs også:

På besøg i tre Fona-butikker: Fire kunder købte tilsammen én cd og ét iPhone-cover

Konkursen truer: Her er den eneste løsning, hvis Fona vil overleve

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S