Apple hastelapper 0-dagssårbarhed igen: OS X og Safari ramt

Apple udsender to sikkerheds-rettelser til OS X og til Safari-browseren. Rettelserne har direkte forbindelse til sidste uges hasteopdateringer.

Artikel top billede

Så er der hasterettelser fra Apple igen.

26. august udsendte æblefolkene iOS 9.3.5, der er en kritisk sikkerhedsopdatering til iPhone og iPad.

Læs også: Opdater din iPhone og iPad med det samme: Apple udsender hasteopdatering

Nu kommer så rettelserne til OS X og til Safari.

De to nye rettelser er en direkte konsekvens af afsløringen af spyware-programmet "Pegasus surveillance kit", som er blevet udviklet og solgt af firmaet NSO Group.

Og af den grund har Apple altså også frigivet to sikkerhedsopdateringer rettet mod Safari og OS X.

"Sikkerhedsopdateringerne retter sårbarheder, som var en del af Pegasus spywaren, og som få dage siden også blev lappet i iOS," lyder det fra sikkerhedsfirmaet CSIS i en beretning om opdateringen.

Sikkerhed på kernel-nivaeu

NSO Group er en organisation, der er baseret i Israel, beskriver firmaet Lookout.

Lookout forklarer videre, at NSO Group i 2010 blev købt af det amerikanske selskab Francisco Partners Management, der er specialiseret i cyberkrig.

"Pegasus er meget avanceret i dets brug af 0-dags-sårbarheder, kryptering og udnyttelse på kernel-nivaeu," forklarer Lookout blandt andet, og fortsætter:

"Pegasus er det mest sofistikerede angreb, vi har set på nogen enhed, fordi det udnytter, hvor integrerede mobile enheder er i vores liv og kombinationen af funktioner, der kun findes på mobilerne - at man altid er tilsluttet (WiFi, 3G/4G), stemme-kommunikation, kamera, email, beskeder, GPS, adgangskoder og kontaktlister."

Læs også: Derfor lynopdaterede Apple: Pludseligt spyware-angreb ramte iOS

Apple oplyser om opdateringen til Safari her og til OS X her.

Sikkerhedsfirmaet CSIS anbefaler, at man opdaterer sine programmer med det sammen.

Læs også:
Opdater din iPhone og iPad med det samme: Apple udsender hasteopdatering

Opdater din iPhone og iPad med det samme: Apple udsender hasteopdatering

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland