Sover it-folk og programmører Tornerose-søvn?

Klumme: Lige nu investerer nogle af verdens førende teknologivirksomheder massivt i machine learning og deep learning med det formål, at software skal kunne skrive sig selv. For dig som udvikler eller it-fagperson indebærer det, at du skal begynde at specialisere dig mere.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribenternes synspunkter.

I fremtiden vil it have brug for to typer af kompetencer, som ikke vil kunne erstattes af AI: Generalisterne inden for ledelse og iværksætteri og specialisterne inden for udvikling og teknologi.

Generalisterne kommer til at skabe værdi, fordi de som enten ledere og/eller iværksættere kan favne et bredt spektrum af opgaver og tænke strategisk og på tværs af siloer. Kompetencer som ikke kan automatiseres eller digitaliseres for den sags skyld.

Specialisterne bliver værdiskabende qua deres tilegnelse af viden og værktøjer, som ikke er nemt for den automatiserede robot eller maskinlæringsteknologi at genskabe og gentage.

Lige nu er vi i gang med en udvikling, hvor der sker en mindre revolution indenfor deep learnings evne til selv at skrive kode og software.

Senest har Jake Dorsey, stifteren af Twitter, været ude med en melding omkring, at machine learning og deep learning også indenfor 5-10 år vil kunne skrive kode, som vil udfordre selv den mest senior full-stack udvikler. Så slemt tror jeg imidlertid ikke, at det kommer til at gå.

Skal kunne trænes

I min egen vækstvirksomhed, JumpStory, hvor vi arbejder med stock photos og kunstig intelligens, har vi dog allerede nu truffet den beslutning, at vi kun ønsker at ansætte tech-folk, som vi ved, at vi kan træne til at blive specialister indenfor deres område.

Fremtidens entry-level jobs, også indenfor it, er nemlig de klart mest udsatte i denne tid.

Inden for økonomiområdet indebærer dette, at de basale bogholderopgaver nemt kan automatiseres via AI.

Indenfor det juridiske område bliver det standardkontrakter og andre basale, juridiske tekster, som maskinerne vil tage sig af på bekostning af juniormedarbejderne, mens det indenfor it bliver de basale entry-level programmøropgaver, som AI tager sig af.

Tag blot evnen til at kode en simpel hjemmeside. For 10 år siden var det en værdifuld kompetence. Om 10 år fra nu vil ingen kunne tage betaling for at bygge et standard-website. Det tager færdige CMS-systemer og/eller AI-software-bots sig af.

Lige nu investerer nogle af verdens førende teknologivirksomheder massivt i machine learning og deep learning med det formål, at software skal kunne skrive sig selv.

For dig som udvikler eller it-fagperson indebærer det, at du skal begynde at specialisere dig mere, hvis du ikke allerede har gjort det. Det er ikke nok at være forandringsparat og følge med. Du skal være forandringsskabende og aktivt tilegne dig fremtidens kompetencer selv.

I november sidste år udgav The Brookings Institute således en rapport, der gennemgik hvilke områder og kompetencer, som AI først vil sætte sig på.

Af den fremgik det, at medarbejdere med korte uddannelser og/eller begrænset junior-erfaring indenfor deres felt, vil være fire gange så udsatte for at miste deres jobs som dem med længerevarende uddannelser og/eller specialkompetencer og mange års erfaring og specialisering indenfor deres felt.

I det samme studie rangeredes risikoen ud fra profession, og her scorede computerprogrammører #3 på listen. Så hvis du er gået i Tornerose-søvn på grund af den store aktuelle efterspørgsel efter udviklere, så er det med at vågne op.

Også DU skal specialisere dig, hvis du vil være sikker på et job i fremtiden.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Mere om samme emne

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S