Sænkede 3G-krav giver kæmpebesparelse til teleselskaber

De svenske teleselskaber, der har købt en licens til 3G-mobiltelefoni, kan se frem til store millionbesparelser, efter at de svenske telemyndigheder har lagt op til lempede krav til 3G-udbygningen. Det skriver flere svenske medier.

Hvis forslaget fra den svenske post- og telestyrelse (PTS) bliver vedtaget, betyder det, at 3G-selskaberne Tele2, Teliasonera, Vodafone og Hi3G ikke behøver opsætte så mange basestationer rundt om i landet, som de ellers var tvunget til.

- PTS har tilpasset sig til den tekniske virkelighed, som faktisk råder. Hvis det her forslag går igennem, så indebærer det store besparelser for os, siger Tele2's chefjurist, Jan Tjernell, til nyhedsmediet Dagens Industri.

3G-selskaberne har også søgt om længere tid til at sætte 3G-masterne op i det svenske landskab, men det krav har de svenske telemyndigheder ikke taget stilling til endnu. (thomsen)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere