Forsvarets Efterretningstjeneste: Rusland kan pønse på 'påvirkningsoperation' til Folketingsvalget

Der er kun få dage til, at danskerne skal sætte kryds ved det forestående folketingsvalg. Og det kan ikke helt udelukkes, at Rusland prøver at få en finger med i valget. Det slår en ny trusselsrapport fra Forsvarets Efterretningstjeneste fast.

Artikel top billede

(Foto: © Presse- und Informationsamt der Bundesregierung / Kugler, Steffen)

Det er ikke særligt sandsynligt, at Rusland vil gennemføre koordinerede påvirkningskampagner mod det danske folketingsvalg, men...

"Dog er det muligt, at Rusland vil gennemføre en mindre påvirkningsoperation, hvis der op til valget opstår en mulighed for med begrænsede midler at øge splittelsen i den danske befolkning eller blandt beslutningstagere,” siger det fra chef for efterretning i Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) Anja Dalgaard-Nielsen.

I en ny trusselsrapport fra FE er det netop kortlagt, hvor udsat det danske folketingsvalg er for påvirkning fra Rusland.

Og her beskrives de risici, der er forbundet med valget i den situation som den russiske præsident Vladimir Putin har påtvunget Europa siden februar.

I den to sider lange rapport lyder det, at "Rusland fortsætter med at forsøge at splitte vestlige lande og befolkninger i Europa, særligt i store europæiske lande, hvilket fortsat er et højt prioriteret mål for Rusland."

Eventuellle påvirkninger af valget kan ske, hvis der under valgkampen bliver rejst emner, som Rusland kan bruge til at udstille eller øge uenighed i den danske befolkning.

Aktive påvirkninger vil i den sammenhæng sandsynligvis kun ske, hvis der er mulighed for at opnå effekt med en relativt lille indsats, vurderer FE.

"Den spændte situation i Østersøen kan i denne forbindelse have øget Ruslands interesse og fokus på Danmark," står der i rapporten.

En påvirkningskampagne med et politisk formål gør ofte brug af misinformation eller desinformation, som for modtageren kan være svære at opdage eller skelne fra objektive faktum.

Kampagnerne kan eksempelvis forgå ved at udbrede fordrejede eller falske historier om emner såsom immigration, energiforsyning og inflation.

Det kan også være ved at støtte forskellige politiske eller sociale bevægelser, som arbejder for at reducere EU’s eller NATO’s indflydelse, eller som forsøger at presse regeringer til at stoppe våbenleverancer til Ukraine.

”Selvom Rusland er presset både af krigen i Ukraine og de vestlige sanktioner, har Rusland ikke indstillet sine forsøg på at påvirke europæiske befolkninger. Tværtimod ser vi, at Rusland fortsat er aktiv i sine påvirkningsindsatser, der også i høj grad er rettet mod store NATO- og EU-lande," lyder det fra Anja Dalgaard-Nielsen.

Påvirkning er i denne sammenhæng defineret ved "statslige aktørers åbne eller skjulte aktiviteter, der skal påvirke den almene meningsdannelse, politiske beslutningsprocesser eller omverdenens syn på Danmark for at fremme egne interesser."

Læs hele rapporten her.

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S