Forsvarets Efterretningstjeneste: Rusland kan pønse på 'påvirkningsoperation' til Folketingsvalget

Der er kun få dage til, at danskerne skal sætte kryds ved det forestående folketingsvalg. Og det kan ikke helt udelukkes, at Rusland prøver at få en finger med i valget. Det slår en ny trusselsrapport fra Forsvarets Efterretningstjeneste fast.

Artikel top billede

(Foto: © Presse- und Informationsamt der Bundesregierung / Kugler, Steffen)

Det er ikke særligt sandsynligt, at Rusland vil gennemføre koordinerede påvirkningskampagner mod det danske folketingsvalg, men...

"Dog er det muligt, at Rusland vil gennemføre en mindre påvirkningsoperation, hvis der op til valget opstår en mulighed for med begrænsede midler at øge splittelsen i den danske befolkning eller blandt beslutningstagere,” siger det fra chef for efterretning i Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) Anja Dalgaard-Nielsen.

I en ny trusselsrapport fra FE er det netop kortlagt, hvor udsat det danske folketingsvalg er for påvirkning fra Rusland.

Og her beskrives de risici, der er forbundet med valget i den situation som den russiske præsident Vladimir Putin har påtvunget Europa siden februar.

I den to sider lange rapport lyder det, at "Rusland fortsætter med at forsøge at splitte vestlige lande og befolkninger i Europa, særligt i store europæiske lande, hvilket fortsat er et højt prioriteret mål for Rusland."

Eventuellle påvirkninger af valget kan ske, hvis der under valgkampen bliver rejst emner, som Rusland kan bruge til at udstille eller øge uenighed i den danske befolkning.

Aktive påvirkninger vil i den sammenhæng sandsynligvis kun ske, hvis der er mulighed for at opnå effekt med en relativt lille indsats, vurderer FE.

"Den spændte situation i Østersøen kan i denne forbindelse have øget Ruslands interesse og fokus på Danmark," står der i rapporten.

En påvirkningskampagne med et politisk formål gør ofte brug af misinformation eller desinformation, som for modtageren kan være svære at opdage eller skelne fra objektive faktum.

Kampagnerne kan eksempelvis forgå ved at udbrede fordrejede eller falske historier om emner såsom immigration, energiforsyning og inflation.

Det kan også være ved at støtte forskellige politiske eller sociale bevægelser, som arbejder for at reducere EU’s eller NATO’s indflydelse, eller som forsøger at presse regeringer til at stoppe våbenleverancer til Ukraine.

”Selvom Rusland er presset både af krigen i Ukraine og de vestlige sanktioner, har Rusland ikke indstillet sine forsøg på at påvirke europæiske befolkninger. Tværtimod ser vi, at Rusland fortsat er aktiv i sine påvirkningsindsatser, der også i høj grad er rettet mod store NATO- og EU-lande," lyder det fra Anja Dalgaard-Nielsen.

Påvirkning er i denne sammenhæng defineret ved "statslige aktørers åbne eller skjulte aktiviteter, der skal påvirke den almene meningsdannelse, politiske beslutningsprocesser eller omverdenens syn på Danmark for at fremme egne interesser."

Læs hele rapporten her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS