Hvor kan jeg sætte mit kryds for teknologi-ambitioner?

Klumme: Hvem af jer politikere har en dagsorden, hvor teknologien er tænkt ind i løsningen på fremtidens problemer? Det vil jeg gerne vide, før jeg står i stemmeboksen 1. november.

Artikel top billede

(Foto: CIO US)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Vi står midt i valgkampen 2022 – men på mange måder virker det som om, vi lige så godt kunne være i gang med valgkamp for 30 år siden.

Mangel på hænder og services i det offentlige, smalhals for samfundets svageste og miljøproblematikker som i dag godt nok er vekslet til klimaproblematikker.

Det lyder bekendt – fordi det er nogle af vores velfærdssamfunds tilbagevendende hvis ikke kroniske ømme punkter. Det er også nogle af de vigtigste – det er jeg helt enig i.

Hvad jeg til gengæld ikke forstår, er at vi ikke i højere grad diskuterer løsninger, der afspejler hvor langt vi er kommet på ANDRE områder.

Jeg synes i hvert fald ikke, at jeg hører ret meget til dem, når politikerne går i clinch i diverse debatprogrammer.

Her tænker jeg på teknologiske kvantespring, og hvordan vi vil opnå de næste store forandringer i samfundet drevet af det, vi allerede er gode til - ikke mindst inden for det offentlige.

Vi er (i modsætning til for eksempel vores tyske naboer) nået enormt langt med digitalisering af en række services og borger-betjening.

Vi har nogle opsigtsvækkende resultater inden for AI-diagnosticering på hospitaler, som på sigt kan spare en masse unødige blodprøver og procedurer – og det er jo tvingende nødvendigt, hvis der ikke er sygeplejersker, laboranter og radiologer nok til at fortsætte som hidtil når der kommer flere patienter ind ad døren.

Faktum er nemlig helt uomtvisteligt, at vi har en aldrende befolkning, som får behov for mere og mere pleje. Vi har små ungdomsårgange – og en restriktiv indvandringspolitik.

De to første faktorer kan vi som udgangspunkt ikke gøre noget ved – men vi bliver nødt til at diskutere, hvordan vi tænker smartere, når vi alligevel skal have enderne til at mødes på en ordentlig måde.

For indtil videre viser erfaringerne jo, at det langt fra er gjort med at hælde flere penge i lønningsposer – uanset at dette kan være både rimeligt og nødvendigt også.

Skal gamle Bents liggesår plejes af en robot?

Står jeg så og påstår, at man bare kan udskifte de såkaldt varme hænder med de ”kolde”? At gamle Bents liggesår kan plejes af en robot? Selvfølgelig ikke.

Men det er allerede bevist flere gange at teknologi er vigtigt i forebyggelse – både som prædiktive analyser, altså risikoen for at han eller andre mænd på hans alder får det; og i analyse af mønstre, for eksempel hvor ofte han får hjælp til at blive vendt.

Vi skylder vores dygtige personale inden for det offentlige, at vi gør alt for at rydde deres tallerken for unødigt arbejde, arbejde der kunne være forebygget, procedurer der kan automatiseres på en sikker måde.

Vi skylder dem at sætte kloge personer med it-kompetencer med ved bordet i tværfaglige teams med de sundhedsfaglige specialister (og lærerne, fængselsbetjentene og socialrådgiverne), så vi får udarbejdet løsninger, der batter i det daglige.

Det bliver dog ikke nemmere, når it-faglige og videregående uddannelser skæres ned, afkortes og flyttes ud.

Det går både ud over vores mulighed for at uddanne de specialister, der skal med på stuegang og de iværksættere og private it-ansatte, der skal bidrage til at skabe nye arbejdspladser og skattegrundlag for vores fortsatte velfærdssamfund.

Men hverken til højre eller venstre på det politiske spektrum hører jeg noget, der giver mig mindelser om 2022-muligheder - muligheder, der kan være med til endegyldigt at gøre op med plejer og den samme rundesang, vi ender i ved de fleste valg.

Så kære politikere, ræk gerne hånden op. Hvem af jer har en dagsorden, hvor teknologien er tænkt ind i løsningen på fremtidens problemer?

Det vil jeg gerne vide, før jeg står i stemmeboksen 1. november.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS