Flot Chromebook svigter på skærmkvaliteten

Acers Chromebook er relativt hurtig og har udseendet med sig, men byggekvaliteten halter og skærmen skuffer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med Chromebook 13 melder Acer sig på Google-holdet med en Chromebook, der, som navnet antyder, har 13” skærm (13,3” for at være helt præcis).

Som de øvrige Chromebooks, vi har haft fingrene i hos Alt om DATA, er der tale om en maskine designet helt i plast. Det gør som sådan ikke noget, for det er blandt andet det, der er med til at holde prisen nede, og det der samtidig er med til at gøre den så relativt let, som den er.

Acer har formået at ramme et moderne og stilrent look på trods af de billige materialer. Desværre skal der ikke mange dages brug til, før maskinen mister en del af sin glans. Den hvide plastik er yderst modtagelig for smuds, så blot et par ture i tasken kan få den til at se slidt ud.

Acers maskine er skabt helt i plast, men designet er stilrent og moderne.

Keyboardet er ligeledes af plast og en anelse trægt at taste på, ikke desto mindre dog et af de bedre vi har oplevet på en Chromebook. Touchpad’en har en god størrelse og er nogenlunde behagelig at bruge.

Fin ydelse

Maskinen er forsynet med en firekernet Tegra K1-processor på 2.10 GHz. En type chip man almindeligvis vil finde i smartphones og tablets. Den klarer sig nu også ganske glimrende i en Chromebook. Acers laptop lader ikke meget tilbage at ønske, når det kommer til ydelsen. Den starter hurtigt, og alt kører flydende.

Det kan man også takke en god netforbindelse for. Computeren er udstyret med nyeste 802.11ac-teknologi, så der er fuld drøn på datastrømmen - hvis altså dit netværk tillader det.

Batterilevetiden kan man heller ikke klage over. Op til 13 timer klarer Acers Chromebook på en opladning, så der er ingen grund til at tage strømledningen med dig, selvom du skal arbejde ude en hel dag.

Alt hvad man kan forvente

Tilslutningerne er helt, som man kan forvente af en Chromebook. Der er to USB 3.0-indgange, en HDMI-port, en kortlæser og udgang til hovedtelefoner.

Dertil er maskinen forsynet med webcam og mikrofon, så du kan føre videosamtaler. De indbyggede højttalere fungerer nogenlunde i den sammenhæng, men til musik og film skal man - som med enhver anden laptop - tilslutte eksterne højttalere eller hovedtelefoner for at få et anstændigt resultat.

Skærmen er for ringe

Acers Chromebook fås i flere versioner, med skærme af forskellig kvalitet. Den model, vi testede - som også prismæssigt er den, der ligger på linje med de fleste andre Chromebooks på det danske marked - havde en LED-bagbelyst skærm med HD-opløsning (1366 x 768 pixel).

Den giver som sådan et udmærket billede - men kun når du ser den helt lige for. Vip den blot en smule og billedet begynder at flyde ud, mens farverne forvrænges til ukendelighed.

Det ville man kunne forvente af en fem år gammel laptop, men når man ser IPS-paneler med væsentligt bedre betragtningsvinkler og farvestyrke på selv helt billige tablets og mobiler, så kan det undre, at Acer har valgt at skære her.

Det er dog ikke et problem, der begrænser sig til denne Chromebook. Man ser desværre problemet på mange af dem, der er på markedet i øjeblikket.

Langt fra mål

Havde det ikke været for skærmkvaliteten, var Acers maskine et af de bedste bud på en Chrome-book lige nu. Ydelse, design, tilslutningsmuligheder og ikke mindst batterilevetiden er godkendt. Men når du knap nok kan tyde skærmen, hvis den blot vender få grader skævt, så er der langt til mål.

Vi glæder os til at se Chromebooks, ikke blot fra Acer, men også fra de øvrige producenter, som ikke slækker på skærmkvaliteten. Chromebook-konceptet har rigtig lovende perspektiver, men så længe maskinerne ikke er af bedre kvalitet, bliver potentialet ikke indfriet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Sampension A/S

    Netværksadministrator til Sampension

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job