Papirtynd og let Ultrabook til de stille stunder

Asus ZenBook UX305 er slankheden selv, den vejer næsten ingenting, og så er den passivt kølet. En bærbar hvor mobiliteten er i højsædet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Asus har længe gjort sig bemærket med deres ZenBook-serie af Ultrabooks, hvor der ikke bliver sparet på design og materialevalg.

Det er der således heller ikke blevet i Asus’ nye ZenBook UX305FA, der er en 13,3" Ultrabook udført i aluminium. Tykkelsen er blot 12,3 mm, og vægten på 1,2 kg er lige så imponerende.

Bredden og dybden er 324 mm x 226 mm, hvilket modsvarer det normale for en Ultrabook på 13,3". Konstruktionen har en uforlignelig kvalitet, her er der absolut intet at komme efter. Den virker også klippestabil trods sin lidenhed.

Ultratynd og let bærbar med passiv køling og fortrinligt kvalitetsindtryk.

Det testede eksemplar er obsidian-farvet med det kendte cirkulære ZenBook-mønster på skærmlåget. Den ser ganske nydelig ud, i hvert fald inden de uundgåelige fedtfingre indfinder sig.

Trods størrelsen er tastaturet full size. I forbindelse hermed sørger skærmhængslingen for, at tastaturet vinkles let i brug, fordi skærmen i åbnet tilstand rager ud under selve kabinettet og fungerer som støttefod. Det virker fint på en plan overflade, ikke mindst på grund af den solide konstruktion.

Til let og mobil brug

På ét punkt skal man ikke forvente mirakler, Asus ZenBook UX305FA-FB003H er ikke nogen ørn til at håndtere krævende og tunge opgaver. Den anvendte Intel Core M 5Y10-processor er en dual core-procesor på 800 MHz, der understøtter Hyper Threading, og som via Turbo Boost 2.0 kan øge hastigheden til 2,0 GHz ved behov.

De 8 GB lpddr3 1600 MHz ram og den hurtige 256 GB ssd fra SanDisk gør til gengæld, at brugeroplevelsen er glimrende, så længe man ikke prøver at køre programmer på UX305FA, som den egentlig ikke er beregnet til at klare.

Den føler sig hjemme, når man bruger den til surfing, til lettere underholdningsformål samt til at arbejde i diverse kontorprogrammer eller lignende. Windows 8.1 apps er den naturligvis også i stand til at mestre.
Den indbyggede Intel HD Graphics 5300-løsning er egnet til lettere grafiske opgaver - heller ikke mere.

Til gengæld er UX305FA blæserfri, og den siger ikke en lyd i drift. Her skal man være opmærksom på, at trods den beskedne processor bliver den bærbare ret varm på undersiden efter længere tids belastning.
Det gælder specielt bagtil i et område omkring midten. Den kan derfor være varm at have på skødet.

Skærm med mere

En af de ting, der yderligere gør denne bærbare egnet til turen undervejs, er skærmens matte overflade. Den er simpelthen ikke så sårbar over for lysindfald.

Noget helt andet er, at skærmen er ret lysstærk samt at den har en WQXGA+ skærmopløsning på 3200 x 1800 pixel. Det betyder, at skærmbilledet er meget detaljeret. En detalje er, at man på tastaturet kan slå den indbyggede lyssensor til eller fra.

Skærmen understøtter ikke touch, hvilket man lige skal vide. En ting, der er lidt mere ærgelig, er, at tastaturet ikke er baggrundsbelyst. Tastaturet er ellers godt med et godt flow ved indtastning.

Det indbyggede touchpad er stort med en god solid klikfunktion. Dog drillede indledningsvis især pinch/zoom-funktionen på testcomputeren. Det plejer vi normalt ikke at se hos Asus.

UX305FA har en trumf tilbage i ærmet, det er den lange batterilevetid, trods den højopløste skærm. I Powermark viser det sig ved 8 timer og 47 minutter i produktivitetstesten, og 6 timer og 45 minutter i den balancerede test.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S