Plextor M6e 512 GB

M.2 i de gale hænder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

At springe på vognen eller ej. Det er spørgsmålet. Det er i hvert fald det spørgsmål, man skal have i baghovedet, når man overvejer det nye Plextor M6e. Det er nemlig bestemt ikke den ultimative M.2-løsning.

Alt dette med M.2 og PCI Express er stadig helt nyt og afgjort en anelse forvirrende. Lad os derfor rekapitulere. M.2 er det nye PCI Express-baserede lagerinterface, der er i færd med at erobre Jorden. Det er i hvert fald ved at indtage den lille del af Jorden, som drejer sig om pc-lager. Undervejs erstatter det den hæderkronede SATA-forbindelse.

Hvis du er desperat efter at få et tidligt M.2-drev, bør du undgå dette alt for dyre Plextor.

Det er af flere grunde på høje tid. SATA-udvikling har bevæget sig i et temmelig adstadigt tempo og har krævet en ny standard, hver gang farten skulle i vejret. I mellemtiden er ssd’ernes grundlæggende ydelse vokset støt og har banket ind i SATAs loft på 6 Gbps. Hvis man gør PCI Express til grundlaget for lagerforbindelsen, kan man få mere båndbredde. Ikke ilde.

Hertil kommer, at den kontrolprotokol, der følger med SATA, AHCI, er en klodset aldrende sag, der blev udviklet til de gamle magnetiske drev. Og den er simpelthen ikke god til at tale med de smarte, moderne ssd’er og deres strømlinede NAND-hukommelseschips. Her skal man bruge NVMe med den lave latens.

Der er blot det, at dette M.2-drev fra Plextor ikke har NVMe-support, og det er her, det med at springe på vognen kommer ind i billedet. Som vi skal se, er der stadig fordele ved et M.2-drev som dette, som nøjes med AHCI, men det er utvivlsomt ikke nær så godt som de NVMe M.2-drev, der formodes at komme senere på året.

Masser af cache

Det har heller ikke unddraget sig vores opmærksomhed, at M6e kun har et PCI Express-interface med to lanes. Nu træffer det sig imidlertid sådan, at Intel begrænsede båndbredden til de indfødte M.2-slot til chipsættene H97 og Z97. Grænsen er på to lanes. Derfor kan man hævde, at spørgsmålet lige nu er af akademisk interesse. Men man kan også sige, at man med dette ssd i et PCI Express-adapterkort kan omgå denne begrænsning.

Hertil kommer, at drevet omfatter en Marvell 9183-controller, hvilket lover godt, og til denne 512 GB-udgave får man også 1 GB ddr-cachehukommelse og en fornuftig garanti på fem år. Ikke så tosset. Det er drevets testresultater heller ikke. Det er uden tvivl hurtigere end noget SATA-drev, når det gælder sekventielle belastninger, uanset om det er syntetisk eller i den virkelige verden. På den syntetiske side taler vi om maksimal dataoverførsel på og omkring 700 MB/s i begge retninger.

I den virkelige verden klarer det vores 30 GB-overførselstest på to minutter og 46 sekunder. De fleste SATA-drev bruger 30 til 40 sekunder mere. Og her slutter de gode nyheder desværre. Det skyldes uden tvivl et controller-chipsæt, der ikke taler det nye NVMe-sprog, at ydelsen for 4K vilkårlig adgang er temmelig ringe, selv for et SATA-drev.

Det er også sidst i vores udholdelsestest og leverer nogle meget umorsomme tal her. For at føje spot til skade tæsker Samsungs M.2-alternativ, XP941, Plextor-drevet, når det gælder maksimal sekventiel ydelse, idet det bryder 1 GB/s-barrieren. Det klarer sig også glimrende i testen af faldende ydelse. Der er ikke megen tvivl om, hvilket af de to M.2-drev man skal vælge.

M6e bliver solgt under sit eget navn, og er derfor lidt nemmere at finde. Men i skrivende stund er det formentlig ikke meget billigere end Samsung-drevet. Hvis man er opsat på at få et præ-NVMe M.2-drev, er det svært at argumentere for M6e frem for Samsungs bud.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura