Test: Gamingheadset til det hele

Hvis du vil nøjes med én hovedtelefon til gaming og seriøs musiklytning, skal du overveje Siberia.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dette headset er først og fremmest rettet mod gaming. Men hvis du hører til de mange spillere, som også bruger gamingheadsettet til seriøse musik-oplevelser, er Steelseries Siberia V3 værd at overveje.

Du kan tilslutte headsettet til en pc, en musikafspiller, en Mac-computer eller en spille-konsol. Der skal blot være en USB-port.

Siberia har også en indbygget mikrofon, der nemt hives ud og sættes på plads foran munden.

Trods ret voldsomme dimensioner føles Siberia-headsettet let på hovedet og ikke varmt. Der er tale om en meget åben konstruktion, og det betyder, at du nemt kan høre omgivelserne – og de kan høre dig.

Lydbilledet er som forventet ved et godt gamingheadset. Det er stort, og bassen fylder godt. Det er et ret behageligt lydbillede med masser af varme, og den dybe slagkraftige bas er perfekt, hvis du spiller actionprægede spil. Mellemtonen mangler lidt detaljer i de øverste oktaver, og diskanten er noget afdæmpet. Disse indvendinger er dog ikke større, end at headsettet også kan fungere fint som musik-hovedtelefon.

Den store hovedtelefon føles let på hovedet, og den indbyggede mikrofon kan nemt køres ud eller ind på plads. Den store hovedtelefon føles let på hovedet, og den indbyggede mikrofon kan nemt køres ud eller ind på plads.
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect