Test: Fungerer godt med alle tv

Sonys største forcer er dens interaktion med alle smart-tv samt en lydgengivelse i den bedre ende.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lydbaren er tung, har et solidt kabinet og kan huse højttalere, der er fysisk større end hos de fleste testdeltagere. Der følger også en subwoofer med, og her er basenheden frontvendt sammen med basrefleksporten, hvilket gør det nemmere at retningsbestemme bassen og få den godt integreret med lydbaren.

Opsætningen er eksemplarisk. Nærmest inden vi opdagede det, tændte lydbaren selv for vores test-tv (der ikke var fra Sony), og en menu fremkom. Her kan du vælge forskellige indstillinger og naturligvis skrue op og ned med dit tv’s fjernbetjening.

Den medfølgende fjernbetjening er dog rar at have. Her har du indstillinger, så du kan styre en Blu-ray-afspiller med mere. Men også en knap lige ved siden af volumenknappen, så du hurtigt kan skrue op og ned for volumen fra subwooferen. Det er en god, lavpraktisk feature, der er ekstrem rar i situationer, hvor noget af musikken eller tv-lyden har masser af power og bas, mens andre passager kan tåle et lille boost. Tv-lyden fra for eksempel film, nyheder og fodboldtransmissioner håndterer Sonys lydchip ganske godt. De forskellige lyd-modes matcher fint de forskellige input, og er du til stor arenalyd – for eksempel fra en fodboldkamp – er Sony-systemet klart bedst i denne test.

Trådløs streaming sker via Bluetooth eller Wi-Fi, og der er endda en ethernet-port. Som musikformidler leverer dette Sony-tilbud et stort solidt lydbillede, der er yderst homogent. Det er kun overgået af Harman/Kardon i denne test. Til gengæld har Sony en lidt bedre surround-virkning end topkonkurrenten.

Sony HT-NT3 er det oplagte valg, hvis du prioriterer nem integration mellem tv og lydbar – også når enhederne er af forskellige mærker. Læg dertil en lydkvalitet, der er testens næstbedste, og vi må give systemet en klar anbefaling!

Sony HT-NT3 Nydeligt design med display bag et frontgitter. Subwooferen har frontvendt bas- og basport, hvilket er lydmæssigt godt.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job