Google giver gratis film, spil og musik for dine svar

Google Panel er en ny tjeneste, der belønner dine svar og holdninger til forskellige enmer med gratis musik, apps eller spil .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vil du bytte din mening for en Lukas Graham-sang? Eller måske har du brug for hjælp til at gennemføre et niveau i Candy Crush, men vil hellere betale med din tid end med penge for de boostere, du har brug for? Svar på hurtige forbrugerundersøgelser og optjen Google Play-kredit med Google Panel (Google Opinion Rewards), som nu er tilgængelig i Google Play.

Kom i gang ved at downloade app’en fra Google Play. Cirka en gang om ugen får du en besked på din telefon, om at der ligger en kort undersøgelse klar til dig. Det kan være spørgsmål som, "Hvilket logo er bedst?", "Hvilken kampagne er mest overbevisende?" eller "Hvor planlægger du, at din næste rejse skal gå hen?".

Hvis du er markedsanalytiker, bliver den nye mobilløsning tilgængelig for dig i løbet af de kommende måneder. Prisen bliver gradueret, og hver respondent får op til ti spørgsmål ad gangen. Du modtager resultatet i løbet af nogle få dage, og de samlede og analyserede data er nemme at læse via grænsefladen til Google Forbrugerundersøgelser. Hvis du er interesseret i at udføre mobil- eller onlineundersøgelser, kan du finde flere oplysninger på Google Forbrugerundersøgelser.

Du kan hente Google Panel på Google Play.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect