Kaspersky beskytter virksomheden mod ransomware

Anti-Cryptor er en ny forsvarsmekanisme i Kaspersky Security for Windows Server, som stopper et ransomware-angreb, inden det når at gøre uoprettelig skade på virksomhedens servere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ransomware er en af tidens største it-trusler. Især for en virksomhed, kan det være fatalt, hvis en ransomware-virus får lov at kryptere dyrebare data gemt i serverne.

Er skaden sket er den eneste løsning som oftest at hoste op det uhyrlige beløb, der kræves i løsesum for at få filerne låst op. Og selvom man betaler, er man ikke være sikker på, at det rent faktisk sker, da man har med skruppelløse kriminelle at gøre.  

Derfor har Kaspersky implementeret en helt ny teknologi i Security for Windows Server.

Anti-Cryptor stopper et angreb, inden det kan nå at forårsage uoprettelig skade. Så snart en maskine i virksomheden rammes, blokeres adgang til resten af netværket, så virussen ikke kan nå at sprede sig til servere, for at kryptere kritiske filer og backups.  

Den nye teknologi scanner maskinerne kontinuerligt og sørger for at styrke de områder, der er mest sårbare overfor angreb. Med Application Startup Control er det også muligt at tillade eller blokere at programmer starter automatisk, udfra forud-definerede regler.   

Kaspersky Security for Windows Server er skabt for at sikre virksomhedens it-systemer og data. Bare i 2015 blev 753.684 ransomware-angreb blokeret på computere med Kasperskys sikkerhedssoftware.

Læs mere om Kaspersky Security for Windows Server og den nye opdatering her.

 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job