Test: Billig vej til trådløs lyd

Stil ikke for høje lydkrav til Philips SBH5250.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Trods en pris på blot 399 kroner er denne Philips trådløs (Bluetooth) og har fjernbetjening på kablet, der forbinder de to ørestykker. Det lyder som en ren prisbasker, og så endda fra en mærkevare leverandør.

Men nu får man som regel, hvad der betales for, og kvalitetsindtrykket er da heller ikke overvældende. Der bruges en billig, hård plast. Der medfølger ikke ekstra øreprofiler, men propperne sidder fint fast i øret med den form, de har. Batteritiden på 4,5 timer er godkendt, da den holder i praksis og er nok til de fleste.

Fra første strofe står det klart, at er du til kritisk musiklytning, skal du lede andetsteds. Men til pendlerturen opnår du en udmærket og fyldig lyd, der klæder det meste musik. Vi savner opløsning og detaljer i hele registret, ligesom bassen kan mudre lidt til. Men alt i alt godkendt til prisen, så længe du ikke stiller for høje krav til lyden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet