Samsung trækker Galaxy Note7 midlertidigt tilbage

Batteriproblemer gør, at Samsung har valgt at trække alle Note7-mobiler tilbage for at tjekke dem en ekstra gang. Det betyder, at leveringen vil blive forsinket nogle uger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kort efter de første Galaxy Note7 ramte markedet begyndte historier om overophedende eller ligefrem eksploderende og brændende mobiler at dukke op.

Samsung tager sagen alvorligt. Som et resultat af indberetningerne, har producenten gennemført en omfattende undersøgelse, og har fundet ud af, at der er et problem i forhold til batteriet.

Kalder alle mobiler tilbage

På IFA-messen fik vi en snak med Jimmy Voss, som har ansvar for mobil-afdelingen i Danmark. "Vi har valgt at kalde samtlige Galaxy Note7-enheder tilbage til Korea, hvor de bliver tjekket en ekstra gang, inden de sendes ud til kunderne. Der skal ikke være nogen som helst tvivl hos kunden om, at de får en smartphone, der er hundrede procent i orden," fortæller Jimmy, og fortsætter:

"Vi forstår, at dette påvirker mange mennesker, men det er en måde at sikre, at vi fortsat kan levere produkter af den højeste kvalitet til vores kunder. Sammen med vores partnere arbejder vi nu for at sikre, at denne proces går så hurtigt og problemfrit som muligt".

Leveringen forsinkes

Kunder der allerede har modtaget en Galaxy Note7, vil få mobilen udskiftet med en ny. Det gælder dog ingen danskere, for mobilen er ikke nået ud til kunderne herhjemme endnu. "Dem der har forudbestilt mobilen må vente 3-4 uger længere end lovet. Som et plaster på såret vil ventetiden vil blive kompenseret med gratis tilbehør eller lignende. Kunden kan også vælge at få en Galaxy S7 og et Gear VR headset i stedet", fortæller Jimmy Voss.

Indtil nu har Samsung modtaget 35 indberetninger om batteriproblemer på verdensplan.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job