Samsung trækker Galaxy Note7 midlertidigt tilbage

Batteriproblemer gør, at Samsung har valgt at trække alle Note7-mobiler tilbage for at tjekke dem en ekstra gang. Det betyder, at leveringen vil blive forsinket nogle uger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kort efter de første Galaxy Note7 ramte markedet begyndte historier om overophedende eller ligefrem eksploderende og brændende mobiler at dukke op.

Samsung tager sagen alvorligt. Som et resultat af indberetningerne, har producenten gennemført en omfattende undersøgelse, og har fundet ud af, at der er et problem i forhold til batteriet.

Kalder alle mobiler tilbage

På IFA-messen fik vi en snak med Jimmy Voss, som har ansvar for mobil-afdelingen i Danmark. "Vi har valgt at kalde samtlige Galaxy Note7-enheder tilbage til Korea, hvor de bliver tjekket en ekstra gang, inden de sendes ud til kunderne. Der skal ikke være nogen som helst tvivl hos kunden om, at de får en smartphone, der er hundrede procent i orden," fortæller Jimmy, og fortsætter:

"Vi forstår, at dette påvirker mange mennesker, men det er en måde at sikre, at vi fortsat kan levere produkter af den højeste kvalitet til vores kunder. Sammen med vores partnere arbejder vi nu for at sikre, at denne proces går så hurtigt og problemfrit som muligt".

Leveringen forsinkes

Kunder der allerede har modtaget en Galaxy Note7, vil få mobilen udskiftet med en ny. Det gælder dog ingen danskere, for mobilen er ikke nået ud til kunderne herhjemme endnu. "Dem der har forudbestilt mobilen må vente 3-4 uger længere end lovet. Som et plaster på såret vil ventetiden vil blive kompenseret med gratis tilbehør eller lignende. Kunden kan også vælge at få en Galaxy S7 og et Gear VR headset i stedet", fortæller Jimmy Voss.

Indtil nu har Samsung modtaget 35 indberetninger om batteriproblemer på verdensplan.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S