Samsung trækker Galaxy Note7 midlertidigt tilbage

Batteriproblemer gør, at Samsung har valgt at trække alle Note7-mobiler tilbage for at tjekke dem en ekstra gang. Det betyder, at leveringen vil blive forsinket nogle uger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kort efter de første Galaxy Note7 ramte markedet begyndte historier om overophedende eller ligefrem eksploderende og brændende mobiler at dukke op.

Samsung tager sagen alvorligt. Som et resultat af indberetningerne, har producenten gennemført en omfattende undersøgelse, og har fundet ud af, at der er et problem i forhold til batteriet.

Kalder alle mobiler tilbage

På IFA-messen fik vi en snak med Jimmy Voss, som har ansvar for mobil-afdelingen i Danmark. "Vi har valgt at kalde samtlige Galaxy Note7-enheder tilbage til Korea, hvor de bliver tjekket en ekstra gang, inden de sendes ud til kunderne. Der skal ikke være nogen som helst tvivl hos kunden om, at de får en smartphone, der er hundrede procent i orden," fortæller Jimmy, og fortsætter:

"Vi forstår, at dette påvirker mange mennesker, men det er en måde at sikre, at vi fortsat kan levere produkter af den højeste kvalitet til vores kunder. Sammen med vores partnere arbejder vi nu for at sikre, at denne proces går så hurtigt og problemfrit som muligt".

Leveringen forsinkes

Kunder der allerede har modtaget en Galaxy Note7, vil få mobilen udskiftet med en ny. Det gælder dog ingen danskere, for mobilen er ikke nået ud til kunderne herhjemme endnu. "Dem der har forudbestilt mobilen må vente 3-4 uger længere end lovet. Som et plaster på såret vil ventetiden vil blive kompenseret med gratis tilbehør eller lignende. Kunden kan også vælge at få en Galaxy S7 og et Gear VR headset i stedet", fortæller Jimmy Voss.

Indtil nu har Samsung modtaget 35 indberetninger om batteriproblemer på verdensplan.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S