5 gode køb i denne uge

Der er mange penge at spare på en lækker Android-mobil, en stærk bærbar og flere andre gode gadgets. Vi har fundet ugens bedste elektronik-køb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Priserne på elektronik falder hurtigere end på de fleste andre typer produkter. Der kan være rigtig mange penge at spare på gadgets, der kom på markedet for bare kort tid siden. Vi har fundet frem til gode produkter, der har scoret flotte anmeldelser i vores test, som er faldet betydeligt i pris …

Tiderne er forbi, hvor man var nødt til at købe den dyreste smartphone for at få en model, der fungerede bare nogenlunde ordentligt. Med den prisvenlige Huawei P9 har du alt, hvad du kan forlange af en førsteklasses smartphone. Den er lynhurtig, har flot skærm samt et stærk kamera med masser af spændende funktioner. Alt om DATA var begejstrede for mobilen - læs anmeldelsen af Huawei P9 her.

Den kom på markedet til 3.999 kroner, men der er gode penge at spare på den nu - se prisen på Huawei P9 her.

Huawei P9 Lite. Huawei P9 Lite.

Er det i stedet en stærk bærbar du savner, så er det værd at overveje Asus Zenbook Pro UX501VW-F1020T. Den er spækket med kræfter og har knivskarp touchskærm i 4K. Vægten er ikke engang 2 kilo, så den er ideel til underholdning og arbejde på farten. Den fik en stor anbefaling i Datatids test - læs anmeldelsen af Asus Zenbook Pro UX501VW-F1020T her.

Det er en ikke en billig maskine. Den kostede 11.999 kroner, da den kom på markedet. Prisen er dog faldet et godt stykke nu - se prisen på Asus Zenbook Pro UX501VW-F1020T her.

Asus Zenbook Pro UX501VW-F1020T. Asus Zenbook Pro UX501VW-F1020T.

Trådløs lyd er ikke ensbetydende med lav kvalitet. Det er muligt at få enormt vellydende højttalere, der streamer trådløst via Bluetooth. Et rigtig godt eksempel er Scansonic M-6BTL, som leverer en raffineret lyd, fuld af finesser. De løb med sejren i Datatids test af streaming-højttalere - læs testen af Scansonic M-6BTL her.

Som med alt andet lydgrej må du have den store pengepung op af lommen, hvis du vil have ordentlig kvalitet. Højttalerne kostede 10.000 kroner for et sæt, da de blev lanceret. Der er imidlertid over to tusind kroner at spare på dem nu - se prisen på Scansonic M-6BTL her

Scansonic M-6BTL. Scansonic M-6BTL.

Det er ikke kun musikken, der er blevet trådløs. Nu kan du også brygge din kaffe via Bluetooth. Det kræver blot et par klik på mobilen, så står kaffen klar - altså hvis du har gjort alle de nødvendige forberedelser, som at fylde vand på at og stille koppen klar, inden. Ideen er god nok, men Nespresso Prodigio formår ikke at levere den trådløse frihed til kaffeelskeren, som den stiller i sigte. Uanset om du anvender den trådløst eller ikke, er det dog en glimrende espresso-maskine - læs anmeldelsen af Nespresso Prodigo her.

Den kostede 1.599 kroner, da den kom på markedet, men prisen er nu faldet betydeligt - se prisen på Nespresso Prodigio her.

Nespresso Prodigio

Savner du et par gode hørebøffer, men ønsker ikke at betale alverden for dem, så kan Jabra Move Wireless anbefales. Her får du stilrent og behageligt design samt overraskende god lyd og ikke mindst trådløs forbindelse. De blev kåret til bedste køb i Datatids stortest af hovedtelefoner - læs anmeldelsen af Jabra Move Wireless her.

Prisen var oprindeligt 799 kroner, men den er faldet til tæt på det halve nu - se prisen på Jabra Move Wireless her.

Jabra Move Wireless 150 gram dansk design, der fungerer. Du kan tilslutte kabel eller lytte trådløst (Bluetooth).
Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS